Personal pentru activitatea de trezorerie

BANCA CENTRALĂ COOPERATISTĂ CREDITCOOP

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigură efectuarea operaţiunilor de tranzacționare (front-office) pe piaţa monetară interbancară, în conformitate cu normele ce reglementează aceste operaţiuni;
-Asigură gestionarea în mod activ a pozițiilor de lichiditate intraday în raport cu operațiunile așteptate și cu resursele disponibile;
-Urmărește în timp real evoluţia soldului contului curent consolidat al băncii și realizarea rezervei minime obligatorii;
-Urmăreşte permanent nivelele de dobânzi active şi pasive oferite de celelalte instituţii de credit clienţilor și comisioanele practicate pe piața bancară şi prezintă propuneri conducerii băncii de ajustare a nivelelor de comisioane și dobânzi practicate pe piaţa reţelei;
-Prezintă informări periodice cu privire la lichiditate, structura activelor și pasivelor băncii;
-Monitorizează şi raportează nivelul rezervei minime obligatorii;
-Răspunde de întocmirea corectă, completă a raportărilor aferente activității compartimentului trezorerie, cu respectarea termenelor prevăzute;
-Participă la elaborarea reglementărilor specifice activității de trezorerie.

CERINTE

- Licențiat al unei facultăţi cu profil economic,
- Experiență în domeniul financiar-bancar obligatorie de minim 3 ani,
- Cunoștințe de tranzacționare pe platforme Bloomberg/Thomson Reuters în vederea efectuării tranzacțiilor cu instrumente financiare tranzacționate pe piața monetară (repo/reverse repo, certificate de depozit și titluri de stat) și valutară (alte valute – tranzacții schimb valutar) cu alți participanți și clienți ai instituției,
- Experienţă/cursuri de dealer,
- Constituie avantaj deținerea Certificatului de dealer ACI,
- Bune cunoștințe de contabilitate,
- Capacitate de analiză şi sinteză,
- Domiciliul în București.

Banca Centrală Cooperatistă CREDITCOOP este bancă centrală pentru 41 de bănci cooperatiste și are un număr de 17 agenții în țară.