Participant la Programe de Formare

Fundatia Dezvoltarea Popoarelor

Job expirat

RESPONSABILITATI

Fundatia Dezvoltarea Popoarelor organizeaza in perioada martie - septembrie 2010, in parteneriat cu Autoitalia, programe gratuite de formare profesionala pentru urmatoarele calificari: TINICHIGIU VOPSITOR AUTO (nivel II), MECANIC AUTO (nivel II).
Programele sunt finantate de Ministerul Afacerilor Externe italian.
Diplomele de calificare obtinute sunt recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si Ministerul Educatiei si Cercetarii.
La finalul perioadei de calificare fundatia ofera sprijin pentru integrarea profesionala corespunzatoare calificarii, prin serviciul de mediere in munca.

CERINTE

Conditii de acces:
- varsta curpinsa intre 16 si 25 de ani
- invatamant obligatoriu finalizat sau calificare de nivel I in meseriile de lucrator in lacatuserie mecanica structuri sau lucrator in mecanica de motoare,
- capacitate de munca.
Programul se adreseaza tinerilor care se afla in situatie de marginalizare sociala.

BENEFICII OFERITE

- formatori cu experienta in domeniu;
- suport de curs;
- echipament;
- transport gratuit (abonament RATB+metrou);
- servirea pranzului;
- stagiul de practica in cadrul unui agent economic recunoscut in domeniul auto;
- posibilitatea de a obtine un loc de munca la finalizarea programului.

Fundatia Dezvoltarea Popoarelor este o organizatie neguvernamentala activa in domeniul integrarii profesionale.
FDP furnizeaza pentru tineri si adulti din regiunea Bucuresti - Ilfov servicii de ocupare si formare profesionala prin programe de calificare de nivel 1 si 2 in domeniul auto (mecanica, tinichigerie-vopsitorie, electrica / electronica auto).
In viziunea organizatiei noastre fiecare persoana isi poata valoriza talentele cu care a fost inzestrata.