Operator SWIFT

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Prestator de servicii pentru toate structurile operationale ale Bancii (PCR, BPD, TIT, OpB, CPOV, SMC)
• Asigură funcţionalitatea platformelor SNAP de producţie şi de test;
• Asigură şi supervizează fluxul de mesaje SWIFT;
• Asigură importul şi exportul mesajelor SWIFT în şi din aplicaţia SAA;
• Asigură recepţia, transmisia, criptarea şi securizarea datelor prin reţeaua SNAP, TELEX, DTO;
• Asigura procesul de adăugare şi modificare a RR-urilor şi MP-urilor în SAA/SNAP;
• Controleaza modul de utilizare a parolelor SWIFT si a codurilor de acces SoGePass de catre utilizatorii SAA din BRD
• Transmite instructiuni catre SNAP Support privind cozile de modificare, verificare şi autorizare a mesajelor SWIFT în SAA/SNAP, a unit-urilor, userilor şi profilelor SAA/SNAP
• Oferă asistenţă din punct de vedere tehnic pentru gestionarea cheilor SWIFT cu băncile corespondente ale BRD;
• Testează şi asigură asistenţă în implementarea aplicaţiilor interne BRD prin utilizarea serverelor de test şi producţie de la SNAP/Paris;
• Monitorizează şi generează rapoarte privind mesajele, băncile şi tările urmărite prin modulul de prevenire şi combatere a spălării banilor;
• Asigură reconcilierea mesajelor SWIFT între SNAP şi aplicaţiile interne BRD;
• Tregateste rapoarte privind incidentele, volumetria şi costurile generate de transmiterea mesajelor SWIFT prin SNAP şi reţeaua SWIFT;
• Oferă suport şi asistenţă locală utilizatorilor SNAP/UniPass, e-SIDE, SWIFT_ACR, SWIFT_GAR, VENTILARE, PCA etc.;
• Oferă asistenţă si pune la dispozitie informatiile sensibile solicitate de catre AUDIT, SSI, DCO, GTPS, IBFS etc.
• Respectarea strictă a confidenţialităţii datelor şi a informaţiilor la care are acces;
• Respectarea politicii de securitate a BRD.

CERINTE

- Studii superioare informatice, automatică şi calculatoare
- Experienţă practică în administrarea SWIFT, Alliance Access, MQ, HTTP, DB2, etc.
- Administrare şi utilizare aplicaţii bancare
- Cunoasterea sistemele de operare AIX, WINDOWS
- Operare MS Office (Excel, Word, PowerPoint
- Cunostinte limba engleză

Profilul candidatului:

- Orientare spre client
- Orientare spre rezultate
- Atentie la detalii
- Cooperare
- Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ

BENEFICII OFERITE

• Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
• Tip de contract: Contract pe perioada determinata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.