Operator pre-press

G. Canale & C.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pregatirea si montajul electronic al publicatiilor pentru tipar

CERINTE

Cunostinte operare computer: WindowsXP, Macos9, MacosX
QuarkXPress, Adobe Photoshop, Illustrator, Acrobat&Distiller, Corel Draw
Cunostinte prepress:
- un soft de impozitie (Preps, Impostrip, Imposition etc)
- cunostinte tehnice despre tipar (offset, rotativa si plana, faltuire etc)
- cunostinte tehnice operare prepress (verificare materiale, lucru cu pdf, RIP, etc)
- cunostinte tehnice prelucrare imagini si tehnoredactare (reguli de prelucrare, lucrul cu profile de culoare, reguli de realizare a unui document / unei publicatii)
- cunostinte generale despre metode de proofing (hard si soft - proofuri digitale, cromalin, etc)
Cunostinte hardware/software:
- depanare/intretinere soft si hard computere (sistemele de operare de mai sus, instalare/parametrizare aplicatii), depanare/intretinere imprimante (la nivel de utilizator, nu service), operare CTP

Cunostinte limbi straine: engleza, italiana
Disponibilitate pentru lucrul in schimburi (2 schimburi); bune abilitati de comunicare si pentru lucrul in echipa.

BENEFICII OFERITE

bonuri de masa, transport

DESCRIEREA FIRMEI

Tipografie