Operator magazin online

Marex Mob SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Suntem in cautarea unei persoane talentate si proactive care va elaborara activitati de marketing prin dezvoltarea de instrumente si tehnici, inclusiv monitorizarea pietei, identificarea de potentiali clienti, care vor sustine imaginea si cresterea firmei.
Aptitudini necesare:
-Abilitate de invatare
-Aptitudini de comunicare si claritate in vorbire
-Aptitudini de a lucra cu cifre
-Rapiditate in reactii
-Capacitate decizitionala
-Capacitate de organizare si raportare

CERINTE

Sarcini principale
- Dezvolta strategia de preţuri, obiectivele companiei, şi asigură satisfacţia clienţilor în raport cu produsele şi serviciile furnizate;
- Identifica, dezvolta si evaluează strategia de marketing, bazându-se pe cunoştinţe în stabilirea caracteristicilor obiectivelor pietei, si factorii care determina majorarea costurilor produselor si serviciilor;
- Evalueaza aspectele financiare ale dezvoltarii gamei de produse si servicii, de asemenea bugetul de cheltuieli, cercetare, dezvoltare si retragerea investitiilor neprofitabile;
- Stabileste reteaua de distributie si strategia de dezvoltare a acestora;
- Foloseste previziunile si planificarea strategica, pentru ca sa asigure vanzarea si profitabilitatea produselor, liniilor de produse sau servicii, analizand dezvoltarea afacerii si monitorizand tendintele pietei;
- Sfatuieste administratorii firmei despre factorii locali, nationali si internationali care influenteaza cumpararea si vanzarea produselor si serviciilor;
- Analizeaza sondaje economice si comerciale pentru a identifica potentialul pietei pentru diferite produse si servicii;
- Preia si proceseaza comenzile receptionate, atat online, cat si telefonic;
- Comunica cu clientii si furnizarea detaliilor despre produsele puse in vanzare;
- Prezinta oferta de produse si servicii clientilor si potentialilor clienti (telefon ,e-mail marketing, email sau platforma de chat al site-ului);
- Solutioneaza prompt solicitarile trimise de catre client cu privire la produsele comerciaizate de firma;
- Efectuaza receptiile de marfa;
- Adauga produsele in magazinul online si actualizeaza pe cele existente (dupa caz);
- Pregateste comenzile pentru expediere si mentine un permanent contact cu firma de curierat (solutionarea eventualelor probleme ivite la livrarea coletelor si furnizarea de informatii suplimentare privind livrarea cat mai rapida catre clienti);
- Operarea facturilor , arhivarea si mentinerea evidentei lor ;
- Se consulta cu clientii, pentru a primi sfaturi in privinta asteptarilor pe care le au fata de tipurile de produse sau servicii furnizate;
- Elaboreaa statistici si analize privind clientii si concurenta, structurarea pietii, evolutia acesteia in timp;
- Transmite conducerii firmei activitatea la zi de promovare si vanzare a produselor si serviciilor;
- Mentine o evidenta la zi a tuturor datelor, informatiilor si cu precadere a platilor;
- Coordoneaza si realizeaza activitatile specifice de promovare (in mediul online si offline), colaborand cu persoanele din conducere si vanzari pentru produsele si serviciile companiei;
- Realizeaza actiuni specifice in vederea atragerii de clienti (email marketing, direct call, retele de socializare, etc).
- Pastreaza o buna relatie cu clientii magazinului online, inclusiv fidelizarea acestora;
Candidatul ideal:
• abilitati excelente de comunicare orala si scrisa in limba romana;
• cunostinte de operare PC: MS Office, Power Point, Excel, aplicatii statistice;
• abilitati interpersonale, abilitati de rezolvare a problemelor;
• abilitati creative/inovatoare, fire energica, flexibilitate, receptivitate;
• abilitati de lucru in echipa.
Cunostinte referitoare la:
- vanzari si marketing
- servicii clienti
- afaceri si management
- comunicare
- social media

DESCRIEREA FIRMEI

Productie ,comercializare,Magazin online