Operator Back-Office Custodie Titluri

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Gestioneaza relatia cu clientii si raspunde de toate operatiunile privind titlurile realizate de acestia (OPCVM, SIF, investitori – persoane fizice si juridice romane si straine, SSIF, emitenti de valori mobiliare).

Principalele responsabilitatii:
- Gestioneaza pentru investitori toate operatiunile legate de portofoliul lor de titluri;
- Urmareste evenimentele si comunicatele primite prin sistemul de comunicare al pietei si informeaza clientii in vederea actionarii in bursa in functie de instructiunile clientilor;
- Asigura in numele clientilor fondurile si valorile mobiliare in vederea realizarii unui proces de decontare exact si eficace ;
- Asigura prelucrarea Swift a operatiunilor de custodie;
- Asigura pastrarea titlurilor in conturi deschise la bursa si inregistreaza miscarile de valori mobiliare in contul clientilor;
- Asigura operatiunile de colectare si plata de dividende, dobanzi si alte beneficii oferite de emitenti detinatorilor de valori mobiliare, clienti ai bancii;
- Calculeaza pentru clienti valoarea portofoliului lor de titluri;
- Colaboreaza la monitorizarea comisioanelor pentru serviciile furnizate clientilor si a realizarii raportarilor catre clienti si catre organismele vizate (CNVM, CSSPP, Depozitarul Central, FCI).

CERINTE

- Cunostinte de contabilitate si legislatie romana in domeniul operatiunilor privind titlurile;
- Experienta in activitatea de custodie a titlurilor;
- Autorizare ASIF;
- Rigoare, spirit critic si analitic;
- Cunostinte de informatica: Word, Excel;
- Spirit de echipa;
- Bune cunostinte de engleza sau de franceza.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial motivant;
- Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti

BRD - Groupe SociBRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.