Ofiter Restructurare si Recupere Credite non-retail

RAIFFEISEN BANK

Job expirat

RESPONSABILITATI

Identifica strategii optime de restructurare a creditelor non-retail din portofoliul departamentului, pe baza unei bune cunoasteri a mediului de afaceri si a clientului si prin mentinerea legaturii cu acesta;
Formuleaza propuneri de restructurare a creditelor neperformante, pe baza analizei de restructurare (analiza economico-financiara, analiza de credit si de risc) si a estimarilor privind evolutia viitoare, a riscurilor existente, a situatiei garantiilor si a analizei situatiei juridice;
Urmareste modalitatea de indeplinire a conditiilor de restructurare aprobate, conform documentatiei contractuale semnate de catre client; autorizeaza setarea in sistemul informatic a noilor conditii din aplicatia de restructurare aprobata;
Revizuieste periodic facilitatile de credit non-retail restructurate, aflate in portofoliul departamentului, conform procedurii interne;
Desfasoara activitatea de recuperare credite pentru debitorii non-retail repartizati, urmareste implementarea masurilor de recuperare aprobate; contribuie la realizarea bugetului de recuperari stabilit;
Intocmeste periodic rapoarte cu privire la dosarele analizate si stadiul restructurarii/recuperarii facilitatilor acordate clientilor repartizati;

CERINTE

Studii superioare in domeniul economic/financiar-bancar
3 ani experienta generala din care: 1-2 ani experienta in activitatea de creditare / analiza financiara / risc de creditare/ “investment banking/ corporate finance”/ reorganizare-lichidare
Cursuri la scheme profesionale de analiza financiara, contabilitate sau “investment banking”;
Cursuri de legislatie aplicabile in domeniul insolventei;
Cursuri de evaluare proprietati sau intreprinderi;
Cursuri de practician in insolventa si reorganizare judiciara;
Masterat sau studii aprofundate in domeniul economic-financar sau juridic;
Cursuri de credit risc, cursuri bancare

Cunostinte avansate de analiza financiara pentru corporatii sau IMM-uri
Cunostinte in domeniul contabilitatii, legislatiei bancare, fiscalitatii
Gandire analitica si sintetica
Abilitati de rezolvare a problemelor
Cunostinte generale privind riscul de creditare
Abilitati de negociere si comunicare
Integritate
Initiativa
Lucru in echipa
Cunostinte operare PC
Cunoasterea foarte buna a limbii engleze

DESCRIEREA FIRMEI

Raiffeisen Bank - un loc de munca excelent

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin ¿n afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele ¿n realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si ¿ntreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania - Reusim impreuna!
Impreuna suntem mai puternici!