Ofiter Recuperare Credite

Raiffeisen Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

· Identifica strategii optime de recuperare a creditelor non-retail din portofoliul departamentului si elaboreaza propuneri de recuperare a creditelor neperformante conform normelor/procedurilor interne si informatiilor primite de la client si de la alte departamente/unitati;
· Desfasoara activitatea de recuperare credite pentru debitorii non-retail repartizati, urmareste implementarea masurilor de recuperare aprobate; contribuie la realizarea bugetului de recuperari stabilit;
· Monitorizeaza indeplinirea actiunilor stabilite in cadrul procedurii de executare silita sau insolventa;
· Contacteaza debitorii pentru a identifica si negocia posibilitatile de recuperare in vederea optimizarii procesului;
· Identifica si stabileste contacte cu potentiale terte parti, interesate de achizitionarea creantelor si garantiilor supuse valorificarii;
· Intocmeste periodic rapoarte cu privire la dosarele analizate si stadiul recuperarii facilitatilor acordate clientilor repartizati

CERINTE

· Studii superioare economice sau juridice;
· Experienta de cel putin 2-3 ani in domeniul bancar sau in societati comerciale specializate in activitati de recuperare/colectare a creantelor neperformante;
· Experienta in recuperarea creantelor bancare, creditare, risc;
· Experienta in procedurile de executare silta, reorganizare si faliment
· Cunoasterea procedurilor si a normelor bancare privind activitatea de recuperare a creditelor;
· Cunostinte privind legislatia aplicabila in domeniul insolventei si executarilor silite
· Abilitati in rezolvarea sarcinilor specifice;
· Abilitati in analiza si sinteza informatiilor;
· Abilitati de negociere;
· Abilitati de utilizare a aplicatiilor IT specifice RBRO
· Cunoasterea limbii engleze

DESCRIEREA FIRMEI

Raiffeisen Bank - un loc de munca excelent

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin ?n afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele ?n realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si ?ntreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania - Reusim impreuna!
Impreuna suntem mai puternici!