Ofiter Recuperare Credite

RAIFFEISEN BANK

Job expirat

RESPONSABILITATI

Monitorizeaza activitatea de recuperare pe cale legala a creditelor acordate debitorilor micro-IMM;
Monitorizeaza indeplinirea actiunilor stabilite in cadrul procedurii de executare silita sau insolventa, contactand executorii bancari si judecatoresti si/sau practicienii in insolventa si reorganizare;
Solicita actualizarea garantiilor si a ratingului in ICBS conform normelor BNR; asigura corectitudinea datelor inregistrate in ICBS pentru debitorii gestionati; verifica inregistrarea garantiilor in AEGRM, consulta Buletinul Procedurilor de Insolventa si alte surse de date;
Contacteaza debitorii pentru a negocia posibilitati optime de recuperare in vederea eficientizarii procesului (daca este cazul);
Urmareste permanent desfasurarea relatiei cu clientii din portofoliu, pana la recuperarea facilitatilor de credit sau pana la transferul dosarelor la alte departamente/directii, conform aprobarii bancii;
Intocmeste periodic rapoarte cu privire la dosarele analizate si stadiul recuperarii facilitatilor acordate clientilor micro repartizati;

CERINTE

Studii superioare economice sau juridice;
Experienta de cel putin 1-2 ani in societati comerciale specializate in activitati de recuperare/colectare a creantelor neperformante;
Experienta in recuperarea creantelor bancare, creditare, risc;
Cunoasterea procedurilor si a normelor bancare privind activitatea de recuperare a creditelor;
Abilitati in rezolvarea sarcinilor specifice;
Abilitati in analiza si sinteza informatiilor;
Abilitati de negociere;
Disponibilitate pentru deplasari ocazionale;
Operare PC;
Cunoasterea limbii engleze;
Cunostinte baze de date si administrare

DESCRIEREA FIRMEI

Raiffeisen Bank - Reusim impreuna!

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin ¿n afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele ¿n realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si ¿ntreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania - Reusim impreuna!
Impreuna suntem mai puternici!