Ofiter finantari - senior level

UTI GRUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura interfata cu bancile pentru operatiunile specifice derularii finantarilor cash si non-cash ;- -Asigura interfata cu reprezentantii de pe nivelurile operationale are diviziilor in vedera obtinerii cu promtitudine a instrumentelor de garantare a operatiunilor financiare necesare incheierii sau derularii contractelor comerciale in cadrul UTI prin obtinerea informatiilor necesare solicitate de banci ;
- Asigura intocmirea tuturor formalitatilor pentru deschiderea si inchiderea conturilor de garantie bancara, documentatiile specifice pentru obtinerea de credite cash si urmarirea acestora, pentru obtinerea de credite non-cash si deschiderea/plata acreditivelor, a altor produse bancare destinate finantarilor ;
- Asigura evidenta extracontabila zilnica a creditelor non-cash cu detaliere pe contracte, divizii, entitati juridice, sume, data constituirii si expirarii, garantarea lor, monitorizandu-le in scopul deblocarii lor la scadenta, atunci cand s-au indeplinit prevederile contractuale, sau prelungirii lor daca este cazul, interfatand in acest sens cu derulatorii de contracte ;
- Asigura evidenta extracontabila zilnica a creditelor cash contractate de UTI cu detaliere pe divizii, entitati juridice, sume utilizate, sume de rambursat, data acordarii, scadente si garantii ;
- Colaboreaza la intocmirea procedurilor de lucru specifice activitatii sale urmarind respectarea lor ;
- Prospecteaza piata bancara prin solicitarea si negocierea de oferte de la bancile agreate conform politicii financiare a grupului, in scopul efectuarii de analize comparative si selectarii celor mai eficiente cai de finantare cash si non-cash in functie de specificul contractelor ;
- Contribuie la dezvoltarea si implementarea altor aplicatii informatice specifice daca este cazul (EXCEL sau alte programe) prin formularea cerintelor specifice;

CERINTE

-absolvent ASE
-experienta minima in finantari cash si non-cash cel putin 1 an de zile in domeniul prestarilor de servicii, constructii-montaj si al finantarilor de proiect intr-o companie comerciala sau instituite bancara
-abiliti de negociere
-personalitate puternica
-prestanta
-cunostinte de limba engleza
-cunostinte de operare MS Office

Solutii IT si Comunicatii, Solutii de Securitate, Instalatii pentru constructii civile, Servicii administrative

Pentru mai multe detalii, accesati www.uti.ro .