Ofiter de trezorerie

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asigura efectuarea platilor prin diferite instrumente bancare (OP, BO, CEC) folosind aplicatiile electronice ale fiecarei banci sau pe support hartie
- optimizarea gestionarii lichiditatilor prin efectuarea transferurilor si compensarilor intre companiile din grup si fructificarea excedentului de lichiditati la nivelul intregului grup in conditii preferentiale negociate cu bancile partenere
- prioritizarea platilor in functie de disponibilul fiecarei firme cu respectarea prioritatilor la plata stabilite prin politica financiara la nivel de grup
- asigura evidenta operativa a incasarilor si platilor si soldurilor bancare;
- evidentierea operatiunilor cu bancile in sistemul informatic intern
- urmarirea cash flowului prognozat si semnalizarea deficitelor de cash ale diviziilor in urma analizei cash flowului previzionat de acestea
- monitorizarea liniilor de credit si asigurarea documentelor necesare tragerilor
- gestionarea conturilor bancare de toate tipurile ale firmelor din grup
- evidenta cardurilor de firma, a persoanelor in posesia carora se afla aceste instrumente de plata si alimentarea acestor carduri in concordanta cu politica grupului;
- urmarirea creantelor si datoriilor intre firmele din grup si asigurarea decontarii acestora conform procedurilor interne;
- urmarirea creantelor si datoriilor fata de furnizorii si clientii externi grupului;
- urmarirea variatiilor fata de prognozele de cash flow, semnalarea deficitelor de cash ale diviziilor in urma analizei lunare a cash flowului previzionat prin gestionarea plafoanelor de credite cash la nivel de grup si companii, realocarea acestora si initierea cererilor de finantare overdraft pe termen scurt catre compartimentul finantari in functie de necesarul de finantare;
- consolidarea prognozelor de cash-flow la nivelul diviziei de care raspunde;
- asigurarea interfetei cu bancile in privinta operatiunilor de trezorerie

CERINTE

- studii superioare economice;
- experienta de minim 6 luni pe o pozitie similara intr-o companie sau intr-o institutie financiar bancara;
- cunostinte bune MS Office (Word, Excel);
- cunostinte de limba engleza
- simt analitic;
- spirit de initiava;
- dinamism;
- viteza de reactie

Solutii IT si Comunicatii, Solutii de Securitate, Instalatii pentru constructii civile, Servicii administrative

Pentru mai multe detalii, accesati www.uti.ro .