Ofiter bancar colectare credite retail - HelpDesk

Banca Romaneasca

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul / misiunea postului
Efectuarea operatiunilor necesare in vederea incasarii sumelor restante, radierii din sistemele bancii a sumelor aprobate si a declararii scadentei anticipate a creditelor;
Acorda suportul necesar in vederea desfasurarii activitatii de colectare credite retail;
Furnizeaza informatiile necesare solutionarii diverselor solicitari referitoare la creditele retail care inregistreaza / au inregistrat restante.

Responsabilitati principale
Aplica procedurile interne ale bancii in vederea desfasurarii activitatii;
Arhiveaza corect si la timp toate documentele utilizate in desfasurarea activitatii zilnice
Acorda suportul necesar in vederea rezolvarii reclamatiilor primite de la clientii bancii care inregistreaza / au inregistrat restante
Intocmeste evidentele / rapoartele necesare / solicitate
Asigura feedback in vederea imbunatatirii procedurilor de lucru / rezultatelor activitatii de colectare;
Ofera suportul necesar sucursalelor / altor departamente cu privire la restantele inregistrate / platile efectuate de clienti persoane fizice
Efectueaza operatiunile contabile in vederea declararii scadentei anticipate, conform procedurilor interne
Urmareste existenta disponibilitatilor necesare in conturile clientilor care inregistreaza restante si efectueaza incasarea acestora, pana la limita sumelor restante, conform procedurilor / proceselor interne / instructiunilor primite
Monitorizeaza portofoliul existent de solduri debitoare. Analizeaza provenienta debitului precum si posibilitatile de recuperare
Efectueaza schimburi valutare/incasarea sumelor disponibile din conturile clientilor / sucursalelor / conturile interne aferente creditelor aflate in executare silita, pana la limita sumelor restante conform procedurilor / proceselor interne / instructiunilor primite;
Efectueaza operatiunile de radiere din evidentele bancii a sumelor nerecuperate pentru clientii pentru care s-a aprobat radierea

CERINTE

Educatie: studii superioare
Limbi straine: Engleza – nivel mediu
Experienta profesionala: experienta de minim 12 luni in domeniul bancar
Abilitati/ cunostinte specializate:
cunostinte MS Office nivel avansat
Competente:
atentie la detalii;
comunicare eficienta – scris si verbal;
abilitati de relationare interpersonala;
organizare;
rezistenta la stres;
managementul timpului;
rezolvarea problemelor.

Postul este in cadrul Unitatii Management Risc/ Divizia Recuperare Creante/Departament Recuperari Retail/Sector help desk colectare

* Postul presupune: lucru in schimburi

Cu o experienţă de 18 ani de activitate, Banca Românească oferă clienţilor săi o gamă largă de produse şi servicii pentru persoane fizice şi pentru corporaţii.

În octombrie 2003, cel mai mare grup financiar din Europa de Sud-Est, Grupul National Bank of Greece (NBG), a achiziţionat pachetul majoritar la Banca Româneasca S.A., deţinând în prezent 89,070% din capitalul social al acesteia. Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) este un alt acţionar important, deţinând 10,209% din capitalul social al băncii.

Prin susţinerea financiară a grupului, capitalul Băncii Româneşti s-a majorat substanţial, ajungând în prezent la aproximativ 200 milioane Eur. Banca Românească dispune de o reţea naţională formată din 134 de sucursale, din care 36 sunt situate în Bucureşti şi 6 centre de afaceri.

Grupul NBG este cel mai mare grup financiar din Republica Elenă fiind fondat în anul 1841 şi listat la Bursa de Valori din Atena încă din anul 1880. Începând cu octombrie 1999 este listat şi la Bursa de Valori din New York. Grupul NBG deţine o poziţie dominantă pe piaţa serviciilor financiare din Grecia, cu peste 1000 unităţi bancare în ţară şi în străinatate şi un portofoliu de 10 milioane de clienţi.

În afara activităţilor bancare specifice, Grupul National Bank of Greece desfaşoară în România o serie de alte operaţiuni în diverse domenii financiare. Dintre companiile mai reprezentative aflate sub controlul National Bank of Greece în România se numără: NBG Securities Romania, Societatea de asigurare - reasigurare GARANTA, NBG Leasing IFN S.A şi NBG Factoring Romania.