Ofiter Acreditive

Raiffeisen Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analizeaza si proceseaza operatiunile documentare referitoare la acreditive ordonate de clientii existenti in portofoliul agentiilor bancii sau primite de la alte banci sau institutii financiare in favoarea clientilor Raiffeisen Bank, constand in:
-emitere acreditiv
-avizare acreditiv
-transfer acreditiv
-control documente primite in cadrul acreditivelor
-plati/incasari in cadrul acreditivelor
-recuperarea tuturor comisioanelor si spezelor datorate
-cesiuni
-scontari
Analizeaza contractele comerciale oferite de clienti in vederea unor eventuale deschideri de acreditive;
Concepe modele de acreditive in conformitate cu contractele analizate si solicitarile clientilor, respectand procedurile bancii, legislatia in vigoare si reglementarile internationale;
Participa la intalnirile cu directii / departamente din banca sau cu institutii financiar bancare si asigura suport in vederea implementarii de noi proiecte in ce priveste sistemele informatice, norme si proceduri de lucru interne, reglementari internationale, legislatie nationala, privind acreditivele.

CERINTE

Studii superioare, de preferinta economice
Minim 2 ani experienta relevanta in domeniul acreditivelor – comertului international
Certificari/ calificari in domeniu, reprezinta un avantaj
Limba engleza - nivel avansat
Cunostinte foarte bune de operare PC
Bune abilitati de comunicare si relationare interpersonala
Capacitate de decizie
Abilitate de lucru in conditii de stres si termene stranse
Bune abilitati de lucru in echipa
Implicare/atitudine fata de munca

DESCRIEREA FIRMEI

Raiffeisen Bank - un loc de munca excelent

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin ¿n afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele ¿n realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si ¿ntreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania -Banca ta de incredere !
Impreuna suntem mai puternici!