Network & Security Administrator

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Administreaza echipamentele de retea si securitate: switch-uri, routere, firewall
Urmareste activitatea in retea si ia masuri corective atunci cand acestea se impun, in concordanta cu politicile IT ale companiei;
Documenteaza configuratia si functionarea echipamentelor si aplicatiilor administrate;
Participa la inntocmirea politicilor de securitate

CERINTE

Studii in domeniu relevante pentru aceasta pozitie, certificare cel putin CCNA (avantajos MCSE sau MCSA cu specializarea in Security).
Experienta de minim 2 ani pe o pozitie similara
Cunostinte avansate de TCP/IP, protocoale de rutare OSPF, EIGRP, BGP
Experienta de administrarea routerelor si switch-urilor CISCO, firewall CheckPoint/ASA/PIX, protocoale de comunicatii si mesagerie electronica, Sisteme ISA Servere, infrastructuri cu chei publice, sistemul de operare Windows;
Cunostinte de metodologii de securitate reprezinta avantaj.
Bune abilitati de comunicare si relationare
Cunoasterea limbii engleze

Cunostinte aprofundate in protocoale de rutare OSPF, BGP, EIGRP
Cunostinte aprofundate in administrare firewall-uri de tip CheckPoint sau ASA/PIX
Cunostinte aprofundate in administrare switch-uri utilizand protocoale de tip VLAN, STP, VTP
Cunostinte aprofundate in implementarea VPN-urilor utilizand echipamente Cisco, CheckPoint
Cunostinte aprofundate in implementare PKI intr-o infrastructura Enterprise
Cunostinte in administrarea sistemelor de oprerare tip Windows server 2003/2008.
Cunsotinte in administrarea serviciilor DNS, DHCP utilizand servere Windows sau echipamente specializate in acest scop.
Cunostinte in implementarea IDS/IPS, A/V si Anti Spam

Sa aiba aptitudini de comunicare si prezentare intr-un mod profesionist.
Sa aiba capacitatea de a lua decizii corecte si in deplina responsabilitate

Planificare & Organizare
Sa fie o persoana organizata, capabila sa planifice multiple activitati pe un orizont de timp dat.
Sa stie sa-si prioritizeze activitatile
Sa detina minime cunostinte si deprinderi de time management
Sa aiba deprinderi de utlizare a instrumentelor specifice de planificare si control (Outlook, Ms Project, Excel, Visio, etc)

Monitorizare & Coordonare & Control
Sa aiba deprinderea de a verifica periodic actiunile si rezultatele sale

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).