Manager Regional Vanzari - Sud

BCL Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectiv general
Asigura implementarea politicii companiei de vanzare inputuri, achizitii de cereale si oleaginoase si mentinerea unei relatii foarte bune cu producatorii din regiunea arondata si promoveaza imaginea Companiei in regiune.

Responsabilitati
- Realizeaza propunerea bugetului pentru aria sa (achizitii vanzari, cheltuieli,) pentru anul urmator, conform calendarului si formatului aferent;
- Identifica producatorii din regiunea arondata, realizeaza o analiza de nevoi, identifica potentialului de crestere, estimarea productiei agricole si a cantitatilor de inputuri posibil necesare producatorilor din regiunea de care raspunde;
- Raspunde de analiza competitiei din regiunea arondata, urmareste culegerea de informatii despre principalii competitori din regiunea de care raspunde;
- Raspunde de analiza potentiala a pietei din regiunea arondata, respectiv, necesarul de inputuri si perioadele de vanzare;
- Raspunde de efectuarea analizei performantei inputurilor utilizate de producatorii din regiunea arondata in anul anterior, analizeaza calitatea culturilor obtinute si notorietatea produselor (tipurilor de inputuri) in randul producatorilor din regiune;
- Participa la definirea planului de vanzari si a politicii comerciale impreuna cu Directorul Comercial;
- Propune criteriile de selectie a producatorilor agricoli cu care se va lucra in anul urmator;
- Se ocupa de lansarea ofertei de vanzare inputuri catre producatorii agricoli din regiunea de care raspunde, de procesul de pregatire a negocierii si de negociere in sine, a ofertei de produse si preturi (discounturi) si contractului;
- Urmareste executarea comenzilor de livrare si transport catre clienti;
- Raspunde de incheierea si semnarea contractelor de vanzare inputuri si a contractelor de garantie personala cu clientii din regiune;
- Raspunde de incasarea valorii contractelor de vanzare inputuri pe care le-a incheiat prin plata sau executarea garantiilor;
- Tine legatura cu Directiile Agricole Judetene, APIA, Directiile de Seminte pentru a fi la curent cu modificarile legislative;
- Propune strategia de dezvoltare a Regiunii pe termen mediu/lung inclusiv obiectivele valorice ale echipei;
- Organizează activitatea echipei pentru a asigura indeplinirea tuturor obiectivelor, precum şi utilizarea la maxim a competenţelor angajaţilor;
- Evaluarea performanţei şi a potenţialului subordonaţilor si identifică nevoile de training ale subordonaţilor

CERINTE

- Experienta in marketing 6 luni – 2 ani;
- Experienta in domeniu 2-3 ani;
- Experienţă min. 6 ani in vanzari;
- Studii superioare de preferat in Agronomie;
- Cunostinte legate de piata, buna cunoaştere a indicatorilor comerciali ai cerealelor si inputurilor.
Aptitudini:
- Abilitati de management al echipei;
- Foarte bune abilitati de organizare si planificare ;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Foarte bune abilitati de negociere;
- Abilitatea de a-si reactualiza cunostintele ( tehnologii, produse, STAS-uri );
- Permis de conducere categoria B.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.