MANAGER LOGISTICA

Ruukki Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Organizeaza, planifica si coordoneaza activitatile specifice de transport, achizitii materii prime, materiale si servicii de logistica;
- Optimizeaza organizarea departamentului cu scopul imbunatatirii desfasurarii proceselor logistice;
- Planifica si coordoneaza inventarele de materiale;
- Monitorizeaza si asigura nivelul optim de stocuri sub aspect cantitativ si valoric, in conformitate cu principiile FIFO si JIT;
- Evalueaza necesarul de produse, materii prime, produse auxiliare si accesorii si anticipeaza nevoile ulterioare;
- Planifica ritmul de aprovizionare din surse interne si externe in raport cu capacitatile de stocare;
- Elaborareza si implementeaza strategiile de transport si achizitii conform principiilor JIT;
- Supervizeaza intocmirea formalitatilor legale pentru transportul produselor finite catre beneficiari;
- Ia decizii privind transportul si monitorizeaza costurile aferente;
- Negociaza (preturile, calitatea si facilitatile oferite) si incheie contracte cu furnizorii de materii prime, materiale si servicii;
- Mentine legatura cu furnizorii de produse si materiale auxiliare, identifica, selecteaza si aproba noi furnizori;
- Supervizeaza relatia personalului din subordine cu furnizorii si clientii in scopul cunoasterii problemelor acestora si implementarii unor masuri preventive / corective;
- Coordoneaza elaborarea comenzilor de productie sub aspectul consumului de materiale.

CERINTE

- Studii superioare tehnice sau comerciale
- Minim 2 ani pe o pozitie similara
- Foarte buna intelegere a proceselor si procedurilor companiei referitoare la logistica si achizitii
- Abilitati de operare PC: MS Office, Internet
- Limba engleza (scris, vorbit) - nivel avansat
- Carnet de conducere cat. B
- Capacitati de analiza si sinteza
- Abilitati de organizare, planificare, control, raportare
- Capacitate dezvoltata de coordonare, motivare si evaluare a unei echipe
- Atitudine pozitiva
- Proactiv, organizat, orientat spre rezultate
- Spirit de initiative, spirit de raspundere
- Foarte bune abilitati de comunicare si interrelationare
- Foarte bune capacitati de negociere, orientare catre client (extern si intern)
- Rezistenta la stres
- Persoana dinamica.

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv
- training in strainatate
- lucrul intr-o companie stabila si in continua dezvoltare
- conditii de lucru la standarde occidentale.

Ruukki is an international supplier of metal-based components, systems and integrated systems to the construction and mechanical engineering industries.
Ruukki has operations in 23 countries and employs 14,500 people. The net sales in 2006 totalled EUR 3.7 billion.

Due to the strategy of the company focused on growth on Central and Eastern Europe, Ruukki will be-comes a local manufacturer of metal-based construction materials in Romania in 2007 through his in-vestment plan of EUR 35 million.
The plant will be built in municipality of Giurgiu, about 20 km from Bucharest and will cover the metal-based production from profiling and steel frame to sandwich panels, roofing, cladding profiles and liner trays.

For more details please contact our web site: www.ruukki.com.