Manager Fiscalitate

CC Gold Business Services SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru clientul nostru, unul dintre cele mai importante grupuri financiare din Europa Centrala si de Est, recrutam Manager Fiscalitate.

Responsabilitatile postului:
• Analizeaza implicatiile fiscale asociate activitatii bancii, defineste tratamentul fiscal adecvat si face propuneri privind optimizarea nivelului impozitelor si taxelor;
• Analizeaza noile reglementari fiscale referitoare la impozite, taxe si contributii sociale datorate de banca;
• Supervizeaza si verifica procesul de intocmire si depunere in termenul legal a declaratiilor privind obligatiile fiscale ale bancii;
• Asigura intocmirea dosarului preturilor de transfer pentru tranzactiile cu partile afiliate, cu respectarea cadrului legal;
• Elaboreaza procedurile/fluxurile privitoare la aplicarea legislatiei fiscale;
• Verifica si aproba platile de taxe si impozite efectuate in cadrul departamentului;
• Asigura calculul si inregistrarea impozitului amanat;
• Participa la intalnirile periodice ale Comisiei de Fiscalitate din cadrul Asociatiei Romane a Bancilor si, daca e cazul, intocmeste propuneri in urma acestor intalniri;
• Coopereaza in domeniul fiscal cu Autoritatile Fiscale (e.g. Directia de Administrare Mari Contribuabili, Administratiile Financiare, Directiile de Impozite si Taxe Locale), BNR si auditorii externi ai bancii;

CERINTE

• Studii superioare de lunga durata: economice;
• Calificari: membru Camera Consultantilor Fiscali;
• Minim 5 ani experienta in domeniu;
• Experienta anterioara in cadrul institutiilor financiare si / sau Big 4;
• Limba engleza: nivel avansat (scris si vorbit);
• Cunostinte solide de fiscalitate;
• Abilitati de planificare, organizare, comunicare;
• Capacitate de analiza si sintetizare a informatiilor; logica;
• Atitudine proactiva, orientare pe rezultate;
• Capacitate de a lucra in echipa si intr-un ritm sustinut cu termene stricte.

HR Gold este o companie de resurse umane ce ofera servicii de recrutare si selectie personal.