Manager financiar pentru intreprinderea sociala

Asociatia React

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura buna gestionare a patrimoniului intreprinderii sociale .
• Asigura respectarea legislatiei fiscale la nivel de intreprinderii: organizeaza contabilitatea societatii in conformitate cu dispozitiile legale si asigura efectuarea la timp a inregistrarilor.
• Intocmeste bugetul general al intreprinderii sociale, informeaza si face propuneri de corectie:asigura intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari.
• Raporteaza rezultatele financiare ale firmei:analizeaza si propune masuri pentru cresterea rentabilitatii.
• Elaboreaza si implementeaza sistemul general de evidenta a gestiunii intreprinderii sociale
• Conduce si organizeaza activitatea departamentului financiar - contabilitate:exercita controlul financiar preventiv.
• Raspunde de calitatea activitatii financiar contabile si de corectitudinea analizelor economice
• Raspunde de efectuarea corecta si la timp a calculului drepturilor banesti ale personalului angajat al intreprinderii sociale.
• Indeplineste la termen si in conformitate cu dispozitiile legale obligatiiler fata de banci
• Intocmeste lunar si in mod corect a bilantului contabil al intreprinderii sociale.
• Elaboreaza si comunica la nivelul intreprinderii sociale procedurile de lucru in probleme de gestiune a patrimoniului.
• Raspunde de organizarea inventarierii patrimoniului intreprinderii sociale.

CERINTE

Specificatiile postului :
- Studii superioare de specialitate;
- Experienta in contabilitate de minim 5 ani
- Cunostinte solide de legislatie financiar – contabila
- Cunostinte solide de contabilitate
- Cunostinte de gestiune
- Cunostinte avansate de operare PC (Power Point, Excel, Word).

Candidatii selectati, anterior angajarii, vor fi trimisi la traininguri de specialitate in conformitate cu activitatea ce urmeaza a fi desfasurata in cadrul intreprinderilor sociale.
Asociatia isi rezerva dreptul de a testa competentele declarate de catre candidati.

Asociatia React desfasoara in cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, Axa Prioritara 6: Promovarea incluziunii sociale, proiectul : Dezvoltarea economiei sociale prin infiintarea de intreprinderi sociale