Manager financiar central

AHSR - CRRS - Centrul de Recuperare si Reintegrare Sociala

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asociatia Handicapatilor Somatici din Romania angajeaza
Manager financiar central in cadrul proiectului INSERT - Construirea unei retele de reabilitare si integrare profesionala pentru persoanele cu dizabilitati din Romania, in vederea imbunatatirii accesului acestora pe piata muncii, contract POSDRU/96/6.2/S/55474

RESPONSABILITATI :
- Organizeaza evidenta modului de alocare a resurselor financiare din cadrul proiectului;
- Participa la procesul de adoptare a deciziilor, impreuna cu managerul de proiect, privind alocarea resurselor;
- Elaboreaza bugetele si planurile pentru desfasurarea activitatilor viitoare;
- Pregateste rapoarte si materiale de sinteza privind activitatea desfasurata din punctul de vedere al resurselor financiare;
- Participa la intocmirea documentelor de angajare, ordonantare și lichidare a cheltuielilor generate de implementarea activitatilor proiectului in conformitate cu regulile de eligibilitate a cheltuielilor și cu legislatia nationala și comunitara in vigoare;
- Asigura controlul activitatilor de gestiune financiara a proiectului;
- Verifica/asigura respectarea conditiilor contractuale, a regulilor de eligibilitate și a legislatiei nationale și comunitare in vigoare in ceea ce privește cheltuielile ce stau la baza desfașurarii activitatilor din proiect;
- Desfașoara alte activitati din domeniul financiar, efectuate pentru proiect, solicitate de catre managerul de proiect.
- Planifica si gestioneaza Bugetele pe activitati
- Organizeaza si coordoneaza raportarea financiara a proiectului
- Asigura monitorizarea interna a tuturor operatiunilor financiare
- Verifica tranzactiile economice in contabilitatea primara si financiara conform standardelor contabile romanesti si standardelor de raportare financiara ale proiectului
- Planifica si gestioneaza cash-flow proiectului
- Are responsabilitate directa pentru respectarea si aplicarea cerintelor legislatiei privind contabilitatea si fiscalitatea.
- Participa, alaturi de echipa de management, la coordonarea implementarii proiectului in conformitate cu metodologia si planul de activitati stabilite in proiect;
- Urmareste respectarea procedurilor financiare prevazute in contractul de finantare si in desfasurarea proiectului;
- Organizeaza si raspunde de intocmirea corecta si la timp a informarilor, rapoartelor si a altor documente finaciare catre OIR Bucuresti Ilfov/AM;
- Participa la desfașurarea unor activitati de promovare și diseminare a informatiilor privind proiectului
- Asigura arhivarea si pastrarea in bune conditii a documentelor financiar-contabile ale proiectului;
- Se implica in alte activitati care necesita expertiza financiar-contabila pentru implementarea corespunzatoare a proiectului;

Timp de lucru: 6 ore/zi, 5 zile/saptamana, perioada noiembrie 2012 – decembrie 2013

CERINTE

Aptitudini si competente necesare:
- Studii superioare in domeniile Finante/ Contabilitate;
- Experienta relevanta in managementul financiar al proiectelor POSDRU;
- Cunostinte privind procedurile de raportare financiare in cadrul proiectelor finantate din fonduri structurale (cel putin o cerere de rambursare depusa);
- Cunostinte de baza despre legislatia privind achizitiile publice;
- Cunostinte operare PC, Microsoft Word, Microsoft Excel.
- Cunoasterea unei limbi straine, de preferinta limba engleza.

Cerintele postului:
- Abilitati de comunicare, dinamism, initiativa, perseverenta, motivare pentru rezolvarea unor situatii complexe.
- Capacitatea de a lua decizii si de a asuma responsabilitati, de a lucra independent si in echipa.

BENEFICII OFERITE

BENEFICII:
Pachet salarial motivant, mediu de lucru placut, potential de dezvoltare cariera profesionala pe proiecte in cadrul asociatiei.

DESCRIEREA ASOCIATIEI:
Organizatie neguvernamentala cu activitati in domeniul social si medical care implementeaza proiecte socio-medicale.

Va rugam sa trimiteti CV in format Europass in limba romana pana in data de 10.11.2012 pe adresa de email insert@ahsr-crrs.ro

Numai persoanele selectate vor fi contactate.

AHSR - CRRS este o organizatie neguvernamentala care deruleaza programe socio-medicale.