Manager financiar central

AHSR - CRRS

Job expirat

RESPONSABILITATI

Atributile si responsabilitati:
- Organizeaza evidenta modului de alocare a resurselor financiare din cadrul proiectului;
- Participa la procesul de adoptare a deciziilor, impreuna cu managerul de proiect, privind alocarea resurselor;
- Elaboreaza bugetele si planurile pentru desfasurarea activitatilor viitoare;
- Pregateste rapoarte si materiale de sinteza privind activitatea desfasurata din punctul de vedere al resurselor financiare;
- Realizeaza managementul contabilitatii primare si asigura tinerea evidentei contabile a proiectului in cadrul asociatiei;
- Participa la intocmirea documentelor de angajare, ordonantare și lichidare a cheltuielilor generate de implementarea activitatilor proiectului in conformitate cu regulile de eligibilitate a cheltuielilor și cu legislatia nationala și comunitara in vigoare;
- Asigura controlul activitatilor de gestiune financiara a proiectului;
- Verifica/asigura respectarea conditiilor contractuale, a regulilor de eligibilitate și a legislatiei nationale și comunitare in vigoare in ceea ce privește cheltuielile ce stau la baza desfașurarii activitatilor din proiect;
- Vizeaza/certifica documentele contabile care insotesc cererile de rambursare intermediare și finala;
- Desfașoara alte activitati din domeniul financiar, efectuate pentru proiect, solicitate de catre managerul de proiect.
- Planifica si gestioneaza Bugetele pe activitati
- Organizeaza si coordoneaza raportarea financiara a proiectului
- Asigura monitorizarea interna a tuturor operatiunilor financiare
- Coordoneaza activitatea de trezorerie si planifica activitatile necesare pentru
a asigura un flux optim al lichiditatilor, in vederea desfasurarii eficient activitatilor proiectului
- Verifica tranzactiile economice in contabilitatea primara si financiara conform standardelor contabile romanesti si standardelor de raportare financiara ale proiectului
- Planifica si gestioneaza cash-flow proiectului
- Are responsabilitate directa pentru respectarea si aplicarea cerintelor legislatiei privind contabilitatea si fiscalitatea.
- Participa, alaturi de echipa de management, la coordonarea implementarii proiectului in conformitate cu metodologia si planul de activitati stabilite in proiect;
- Urmareste respectarea procedurilor financiare prevazute in contractul de finantare si in desfasurarea proiectului;
- Organizeaza si raspunde de intocmirea corecta si la timp a informarilor, rapoartelor si a altor documente finaciare catre OIR Bucuresti Ilfov/AM;
- Executa si alte sarcini de serviciu dispuse de managerul de proiect cat si de presedinte;
- Participa la desfașurarea unor activitati de promovare și diseminare a informatiilor privind proiectului
- Asigura arhivarea si pastrarea in bune conditii a documentelor financiar-contabile ale proiectului;
- Se implica in alte activitati care necesita expertiza financiar-contabila pentru implementarea corespunzatoare a proiectului;
- Indeplineste orice alte atributii stabilite in sarcina sa de catre Managerul de proiect.

CERINTE

- Studii superioare in domeniile Finante/ Contabilitate;
- Expert contabil;
- Experienta relevanta in managementul financiar al proiectelor POSDRU;
- Cunostinte privind procedurile de raportare financiare in cadrul proiectelor finantate din fonduri structurale (cel putin o cerere de rambursare depusa);
- Cunostinte de baza despre legislatia privind achizitiile publice;
- Cunostinte operare PC, Microsoft Word, Microsoft Excel.
- Cunoasterea unei limbi straine, de preferinta limba engleza.
- Abilitati de comunicare, dinamism, initiativa, perseverenta, motivare pentru rezolvarea unor situatii complexe.
- Capacitatea de a lua decizii si de a asuma responsabilitati, de a lucra independent si in echipa.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant, telefon mobil, mediu de lucru placut, potential de dezvoltare cariera profesionale pe proiecte in cadrul asociatiei.

Organizatie neguvernamentala cu activitati in domeniul social si medical care implementeaza proiecte finantate din fonduri europene..