Manager de Produs Segmentare si Pozitionare Servicii Fixe

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Monitorizeaza nevoile consumatorilor si actiunile concurentei, în vederea identificării oportunităţilor de piaţă şi a propunerilor de produse care sa fie adaptate cerintelor clientilor si competitive in raport cu ofertele competitiei;
* Dezvolta idei pentru noi servicii si campanii comerciale, le transpune în propuneri de valoare pentru clienţi, efectuează analize si studii de fezabilitate, furnizeaza informaţii pentru procesul de luare a deciziilor, din punct de vedere al oportunitatilor de comercializare, aplicabilitatii tehnice si costurilor;
* Contribuie la dezvoltarea Planului de lansare de noi servicii (1-3ani) si Planului anual de lansare a ofertelor comerciale, in conformitate cu directiile strategice ale companiei;
* Realizeaza calculatii financiare in vederea propunerii unor produse si oferte, asigura o previzionare corecta a veniturilor;
* Asigura managementul bazei de clienti / serviciilor / ofertelor comerciale de care este responsabil, pe intreaga durata a ciclului de viata a acestora, astfel incat sa fie maximizate veniturile si profitabilitatea, si totodata loialitatea clientilor;
* Ofera departamentului Comunicare cerintele si obiectivele comerciale pentru produsele si ofertele de care este responsabil, pe baza carorara acesta realizeaza campaniile de comunicare Formuleaza cerinte de business pentru configurarea ofertelor comerciale in sistemele companiei.
* Dezvolta si sustine sesiuni de instruire si prezentari de produs pentru educarea canalelelor de vanzari despre optiunile si beneficiile produselor, ghid-ul de adresare a clientului, precum si avantajele competitive esentiale in raport cu competitia

CERINTE

* Studii superioare de Marketing/ Comercial/ Tehnic
* Experienţă in marketing tehnic si / sau vanzari: minim 3 ani
* Experienta in management de produs: minim 2 ani este considerata un avantaj
* Cunostintele de IT&C, telecomunicatii si financiare (analiza generala a profitabilitatii investitiilor si a studiilor de fezabilitate) sunt considerate un avantaj
* Cunostinte avansate de limba engleza (min. nivelul de afaceri)
* Atitudine proactivaFoarte bune aptitudini de operare pe calculator (MS Office)
* Gandire analitica si atentie la detalii
* Preocupare pentru exactitate
* Abilitatea de a lucra atat individual cat si in echipa
* Abilitatea de a se ocupa de mai multe task-uri simultan si de ale prioritiza pentru atingerea termenelor limita
* Abilitatea de comunicare clara si eficienta

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...