Manager de produs operatiuni curente senior

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

In cadrul proiectelor destinate dezvoltarii si promovarii produselor/ofertelor destinate pietelor de care raspunde:

-Identifica nevoia de produse si servicii aferente diferitelor segmente de piata de care se ocupa

-Elaboreaza documentatia pentru implementarea, respectiv revizuirea produselor/serviciilor de care raspunde si obtine toate avizele necesare; precum si pentru produsele si procesele existente in functie de evolutia diferitelor medii (reglementare, concurentiale, etc)

-Initiaza si intervine in toate etapele procesului de realizare a proiectelor destinate dezvoltarii si promovarii produselor/ ofertelor destinate pietei de care raspunde

- Analizeaza periodic produsul/concurenta/segmentul tinta de care este responsabil (dpdv pret, functionalitati, distributie, promovare), prezinta raportul/analiza sefului ierarhic si face propuneri de ameliorare/repozitionare;

- Propune si participa la actiuni de marketing destinate cresterii gradului de echipare a clientilor/ gradului de activare a produselor gestionate / atragerii de noi clienti/ cresterii cotei de piata/ animarii pietei/produsului de care se ocupa;

- Participa la realizarea ofertelor comerciale din punct de vedere politica de preturi si a planurilor de afaceri aferente piata / produsul de care se ocupa;

- Actualizeaza/ elaboreaza suporturile de comunicare interne (instructiuni, argumentele pentru retea, etc), externe (brosuri,posta electronica, site Internet, Intranet, etc) ;

- Urmareste modificarile reglementare emise de Organismele abilitate legate de produsul / serviciul aflat in gestiune si asigura conformitatea acestora din urma cu reglementarile;

- Urmareste dezvoltarile pietei pentru a identifica oportunitatilor de a lansa noi produse / servicii sau noi functionalitati aferente celor existente;

- Realizeaza derularea proiectului din punct de vedere sistem in cooperare cu structurile implicate din Banca;

- Identifica, propune si dezvolta programe de loialitate / loializare

-Urmareste rezultatele privind functionarea programelor de loialitate/ parteneriatelor aflate in gestiune.

-Participa la proiecte transversale in care sunt implicate produsele/ serviciile aflate in gestiune;

CERINTE

Experienţă profesională:

-Experienta de minim 2 ani in activitatea bancara pe piata persoanelor fizice (de preferat comercial: operatiuni curente, savings, pachete, asigurari, activare/retentive clienti)

-Cunostinte de marketing

-Buna cunoastere a instrumentelor informatice utile in activitatea profesionala

-Cunostinte generale despre sistemul bancar si in special legate de activitatea de operatiuni curente, savings, asigurari, pachete

-Cunostinte despre cadrul legislative specific domeniilor mentionate mai sus

-Experienta in management produse/proiecte, actiuni de activare, fidelizare clienti – avantaj

-Limba engleza/franceza – nivel avansat

Abilitati specializate:

-Capacitate de analiza si sinteza

-Organizare

-Comunicare scrisa si orala

-Abilitati de prezentare

-Managementul timpului/proiectelor

-Lucrul cu baze de date

Eficacitate personala:

-Implementarea schimbarilor

-Afirmare personala

-Initiativa

Eficacitate colectiva:

-Comunicare cu impact

-Empatie si implicare

-Cooperare in vederea actionarii

-Livrarea rezultatelor (de calitate) in termenele solicitate

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada derminata cat titulara postului se afla in concediu crestere copil

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.