Manager Contabilitate Furnizori

UPC Romania S.R.L

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Supervizeaza primirea la timp a documentelor necesare inregistrarii datoriei catre furnizori, care trebuie sa fie corect intocmite si aprobate din punct de vedere al legii contabilitatii, a codului fiscal si a procedurilor interne ale companiei
- Supervizeaza inregistrarea si raportarea contabila si manageriala a operatiunilor in conturi de furnizori de telecomunicatii, de chirii, de servicii de utilitati, de organisme de copyright, de programe, alte conturi de furnizori
- Supervizeaza inregistrarea corecta si la timp si documentarea operatiunilor din conturile de creditori (institutii financiare si de credit, alte companii din grup)
- Supervizeza efectuarea lunara a reconcilierii cu firmele din grup pentru datoriile intercompany si periodica cu ceilalti furnizori
- Supervizeza primirea documentelor si inregistrarea corecta si la timp a datoriilor catre furnizorii externi si calcularea si inregistarea impozitelor aferente platii acestora
- Supervizeaza calcularea si inregistrarea priodica a revaluarii conturilor de furnizori in valuta
- intocmeste periodic rapoarte referitoare la soldurile conturilor de furnizori si la componenta acestora
- Supervizeaza intocmirea periodica a rapoartelor de ageing si calculul rotatiei furnizorilor
- Propune si mentine politicile si procedurile referitoare la avansurile spre decontare, supravegheaza inregistrarea avansurilor spre decontare in conformitate cu politicile companiei
- Ofera ajutor cu privire la implementarea si dezvoltarea rapoartelor viitoare, din sistemul informatic financiar-contabil, pentru operatiile aflate deja in desfasurare
- Pregateste analizele si rapoartele de management cu privire la operatiunile cu furnizori si creditori, ori de cate ori este nevoie

CERINTE

-1 an experienta anterioara in coordonarea unei echipe, intr-o companie multinationala, de preferat din aria telecomunicatiilor
- Experienta anterioara in contabilitate - minim 4 ani
- Cunostinte foarte bune teoretice si practice in domeniul contabilitatii RAS si GAAP
- Cunoasterea limbii engleze
- Foarte bune abilitati de lucru cu calculatorul: Word, Excel, PowerPoint (Sistemelor financiar-contabil Sunsystems si Oracle constituie un avantaj)
- Managementul resurselor umane

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 17 tari, 11 dintre acestea din Europa.
Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.