Major Account Manager - Public Sector

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Aplicarea strategiei de vanzare conceputa de directorul de vanzari;
Cunoasterea aprofundata a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage;
Cunoasterea concurentei si a produselor oferite de aceasta pentru a putea prezenta avantajele propriilor produse;
Pregatirea materialelor de prezentare a companiei, a solutiilor si serviciilor oferite;
Identificarea unei baze de clienti specifici & preluarea clientilor repartizati de Dir. Vanzari sau Dir. General;
Crearea si mentinerea unor bune relatii cu clientii;
Analiza si identificarea nevoilor clientului(in colaborare cu departamentul presales);
Propunerea si sustinerea de prezentari si demonstratii pentru produsele si solutiile companiei;
Ofertarea catre clienti a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage in conformitate cu nevoile acestuia;
Negocierea cu clientul a pretului ofertei;
In cazul finalizarii vanzarii, urmarirea stadiului de executie, implementare a solutiei;
Mentinerea relatiei cu clientul dupa vanzare.

CERINTE

Experienta relevanta in vanzari in domeniul IT: minim 4 ani;
Experienta relevanta in vanzari catre sectorul public (administratie publica locala, guvern, aparare si ordine publica) : minim 2 ani
Studii superioare; facultate profil IT - avantaj;
Cunostinte solide strategii de vanzare / de comunicare / negociere; cursuri de vanzari, de comunicare, cursuri de specialitate in domeniul IT, cursuri de project management, etc. – avantaj;
Cunostinte hardware / software - nivel utilizator avansat;
Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 7-8 (scara 1-10);
Carnet de conducere categoria B;
Abilitati de comunicare / negociere;
Atitudine orientata catre satisfactia clientului;
Initiativa / Persoana proactiva;
Aspect placut / prezenta profesionala;
Persoana ambitioasa, cu aspiratii, focalizata pe cariera;
Fire deschisa;
Rezistenta la stres;
Capacitate de lucru intr-un colectiv.

BENEFICII OFERITE

Dezvoltare profesionala continua;
Salariu atractiv + schema de motivare;
Posibilitati de afirmare si promovare;
Mediu de lucru modern;
Echipa tanara, dinamica, profesionista.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).