Magazioner

SC MELINDA IMPEX INSTAL SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Receptioneaza marfa comandata sens in care verifica din punct de vedere cantitativ si calitativ marfa, semneaza si stampileazafactura / avizul de insotire a marfii, prezentand actele insotitoare Sefului depozit;
- In cazul in care la preluarea marfii constata diferente cantitative sau calitative, procedeaza la intocmirea unui Proces verbal de receptie si constatare de diferente (sau Proces verbal de receptie si constatare deteriorare), prezentandu-l spre avizare Sefului depozit, urmand ca pe baza acestui proces verbal, diferentele cantitative sa fie inregistrate in sistemul informatic prin grija facturistului;
- Dupa inregistrarea marfii in sistemul informatic, verifica si semneaza NIR-ul intocmit;
- Organizeaza, coordoneaza si raspunde pentru descarcarea marfii si asezarea ei in spatiile destinate acestui scop;
- Aseaza in ordine produsele in spatiul de depozitare in asa fel incat acestea sa fie vizibile si prezentate estetic;
- Raspunde de amplasarea codurilor pe fiecare gama de produse existent in gestiune, pe care le primeste de la Seful depozit;
- Preia de la Seful depozit comenzile sosite care au fost deja inregistrate si introduse in sistemul informatic si raspunde de pregatirea, ambalarea acestora pentru clientii diferitilor agenti la locul stabilit;
- Organizeaza incarcarea marfii comandate de catre clienti. Raspunde pentru plasarea marfii ?n locul portivit pe mijloacele de transport in functie de Lista de incarcare si de caracteristicile specifice ale produselor;
- In situatia in care un client nu ridica marfa comandata, are obligatia de a supraveghea depozitarea in spatiul special amenajat pentru aceasta, identificand-o ca atare cu denumirea clientului;
- Elibereaza marfurile din gestiune numai pe baza documentelor specifice: facturi, aviz de insotire a marfii, bonuri de consum, pe care le stampileaza si le semneaza. Daca clientul transporta marfa de la depozit si nu dispune de mijloc de plata, marfa poate fi eliberata numai cu aprobarea Managerului punct de lucru, Managerului vanzari regional sau a Directorului vanzari & marketing;
- Verifica zilnic prin sondaj stocurile si corespondenta dintre faptic si scriptic, pe care le raporteaza Sefului depozit;
- Verifica termenele de garantie a marfurilor, sens in care informeaza Seful depozit;
- Raporteaza in continuu Sefului depozit situatia stocurilor, comenzile speciale, pretentiile clientilor, face propuneri in legatura cu comenzile de aprovizionare;
- Raporteaza situatia stocurilor Managerilor altor puncte de lucru, daca ei solicita acest lucru;
- Raspunde de incarcarea rafturilor produselor care ii apartin;
- Aduce la cunostinta Sefului depozit situatia ambalarii marfurilor, facand propuneri pentru ambalarea cat mai optima a marfurilor atat din punct de vedere al transportului, cat si al depozitarii;
- Face propuneri in privinta folosirii cat mai eficiente a spatiului de depozitare;
- Raspunde pentru activitatea persoanelor din subordinea sa;
- Raspunde de pastrarea curateniei in depozit, in vestiar si in bucatarie.

CERINTE

- preocupari pentru cantitatea si calitatea muncii proprii,
- promptitudine in rezolvarea problemelor,
- capacitatea de lucru in echipa,
- echilibru si incredere, initiativa, incredere in sine si autonomie,
- integritate si onestitate, respect fata de ceilalti,
- flexibilitate in gandire, echilibru interior si spirit de initiativa, capacitatea de comunicare,
- capacitatea de a conduce, spirit organizatoric, capacitatea de valorificare a experientelor dobandite,
- capacitatea de transmitere a cunostintelor si rabdare,
- capacitatea de a simti nivelul de intelegere al individului si de a cobori la nivelul lui atunci cand il instruieste,
- sociabilitate - persoana agreabila, dispusa sa colaboreze, usor integrabil intr-un colectiv de munca;
- sa stie sa inteleaga si sa se faca inteles, curiozitate profesionala.

Melinda Impex Instal SA este importator si distribuitor national de materiale de instalatii, apa, gaz, canalizare, termice si obiecte sanitare actionand in toate orasele importante din tara, acoperind prin distributie proprie intreg teritoriul Romaniei.

www.melinda.ro