Logistic Assistant

Motoractive IFN SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raspunde de perfectarea formalitatilor vamale, si pregatirea documentelor pentru clienti la finalul contractului de leasing, a cesiunilor si efectuarea operatiunilor auxiliare: radiere si solicitari prelungire / anulare polita CASCO (atunci cand este cazul);
Operatiuni inchideri contracte:
1. Intocmeste lunar rapoarte sintetice cu situatia contractelor ce urmeaza sa se inchida si analizeaza datele privind valabilitatea DVI-ului, certificatului de inmatriculare, politei CASCO si datei de terminare a contractului;
2. Solicita departamentului contabilitate emiterea facturilor de valoare reziduala, in functie de data terminarii contractului;
3. Solicta brokerului de asigurari prelungiri respectiv anulari de polite CASCO in functie de situatie;
4. Pregateste dosarul de vama, il transmite coordonatorului direct in vederea verificarii si semnarii si il transmite curierului pentru a ajunge la comisionarul vamal;
5. Urmareste operatiunea de inchidere de vama, emitere Act Constatator si ia masuri de plata a acestuia in termenul legal;
6. Pregateste setul de acte la sfarsit de contract, contacteaza si preda clientului pe baza de process verbal setul de acte necesar reinmatricularii si cheia a doua a masinii.

CERINTE

- Experienta in pozitii similare constituie un avantaj;
- Spirit de echipa, comunicativitate;
- Cunostinte bune de operare calculator (Word, Excel, mediu WEB);
- Studiile superioare constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Salariu competitiv;
- Mediu de lucru competitiv;
- Training;
- Telefon mobil.

DESCRIEREA FIRMEI

Activitati de finantare in sistem leasing