LINUX JUNIOR SYSTEM ADMINISTRATOR

MASS AGE MEDIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cautam un Junior Linux Admin care sa se alature echipei noastre IT. Candidatul trebuie sa aiba cunostinte de Linux incluzand Apache, sendmail, mySQL, Samba, VPN si TCP/IP.
Va instala, updata si face mentenanta pentru servere si aplicatii on site (hands on) sau remote.

¿ Instaleaza, configureaza si administreaza servere Linux si aplicatii tip server based (Samba, VPN, Apache, sendmail, Postfix, Qmail), rezolva incidentele care apar in aceste servere.
¿ Ofera suport clientilor care utilizeaza aplicatii care ruleaza pe aceste servere;
¿ Identifica oportunitati legate de introducerea de noi tehnologii care sa ajute companiile client sa opereze mai eficient;
¿ Participa la definirea cerintelor, a specificatiilor de hardware hardware si software., dezvoltarea configuratiilor, instalarea si operarea serverelor si aplicatiilor companiilor client.
Monitorizeaza si urmareste rezultatele update-urilor aplicate sistemelor;
¿ Efectueaza mentenanta in mod preventive asupra serverelor si hardware-ului asociat;
¿ Functioneaza ca Linux System Admin asigurand un grad inalt de fiabilitate, vizibilitate, operabilitate si documentatie pentru toate sistemele Linux based;
¿ Dezvolta si intretine un set complet si updatat de documentatii pentru toate sistemele aflate in raspunderea sa si in acord cu standardele companiei;
¿ Acorda support altor grupuri IT si urmareste atingerea obiectivelor, acorda suport si se coordoneaza cu personal IT din afara companiei in vederea rezolvarii problemelor ce pot aparea in cadrul sistemelor asignate.;
¿ Asigura servicii de administrare pentru o varietate de aplicatii si platforme (Linux, Apache, Samba, software pentru load balancing, sisteme antivirus, firewalls);
¿ Defineste si intretine software si programari pentru backup precum si taskuri programate pentru serverele asignate precum si sisteme aferente pentru a asigura integritatea datelor si continuitatea in functionare a acestora;
¿ Dezvolta si planifica planuri de monitorizare astfel incat toate sistemele sa fie monitorizate si ca exista loguri are parametrilor sistemelor, in accord cu standardele IT;
¿ Are disponibilitate pentru support si pentru o anumita cantitate de ore in afara programului contactat telefonic

CERINTE

¿ 1+ ani de experienta in administrarea sistemelor Linux,
¿ Experienta cu software open source (mySQL, Perl, PHP, mod_perl, qmail)
Familiarizat cu sisteme si servere Intel si capacitatea de a efectua upgrade-uri de hardware (hdd, memorii, placi de retea, etc);
¿ Familiarizat cu TCP/IP si alte protocoale internet si cu notiunile de baza care stau la baza securitatii sistemelor;
¿ Experienta cu sisteme Microsoft este un mare plus ;
¿ Abilitati de a rezolva problemele aparute ;
¿ Aptitudini bune de comunicare, capabil de a citi analiza si interpreta reviste de specialitate, proceduri tehnice si regulamente impuse de reglementari si legi ;
¿ Apt de a scrie rapoarte, corespondenta de business si proceduri
¿ Abilitati de a relationa cu clientii ;
¿ Capabil a lucra in cadrul mai multor proiecte in mod simultan ;
¿ Carnet auto cat. B

BENEFICII OFERITE

Pachetul oferit este competitiv pentru piaţa de gen din România.
Salariul si beneficiile adiţionale se stabilesc in funcţie de nivelul fiecărui candidat si in funcţie de nivelul de munca. Evaluarea se face semestrial cu bonificare.

Pachetul cuprinde :
¿ telefon mobil cu abonament platit de firma
¿ posibilitatea de a utiliza autovehiculul companiei cu posibilitatea de a il utiliza si in afara programului dupa perioada de proba.

Selectarea candidaţilor se va face in 3 etape:
1) selectarea CV-urilor
2) purtarea unei discuţii telefonice
3) interviu

DESCRIEREA FIRMEI

Servicii integrate de telecomunicatii, WLAN, WiFi