KeyAccount Manager (IT):

Progressys

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului: KeyAccount Manager (IT):
Realizarea analizei segmentului de piata si a oportunitatilor de vanzare;
Prospectarea pietei pentru identificarea potentialilor clienti
Realizarea strategiei de abordare pentru fiecare potential client;
Planificarea, organizarea activitatilor necesare pentru crearea si implementarea strategiei de vanzare;
Promovarea, realizarea de prezentari/oferte pentru serviciile/ solutiile software/ audio video, consilierea clientilor in alegerea deciziei optime, negocierea contractelor;
Contactarea telefonica (followup si telemarketing) a posibililor clienti, dintr-o baza de date computerizata, cu scopul de a obtine intalniri de vanzare.
Dezvolta si gestioneaza portofoliului de clienti;
Reactualizarea zilnica a bazei de date cu potentialii clienti.
Participarea la conferinte, intalniri bilaterale, targuri nationale si internationale;
Culegere de informatii despre (clientii) concurentei si urmareste piata in domeniul AudioVideo si IT;
Propunerea de articole pentru newsletter;

CERINTE

CUNOSTINTE PROFESIONALE:
- Experienta: minim 2 ani in vanzari in domeniul IT / AudioVideo (preferabil pe partea de key accounts).
- Limba engleza - nivel mediu/avansat
- Studii superioare - tehnice (de preferinta) sau economice - reprezinta avantaj cursurile specifice de vanzari sau psihologia umana;
- Cunostinte operare PC cu Windows/ MSOffice, Internet;
- Cunostinte Business Application, eCommerce, IT Media;
- Cunoasterea tehnicilor si etapelor procesului de vanzare;
- Capacitate de analiza si sinteza a datelor;
- Permis de conducere.

CALITATI SI APTITUDINI PERSONALE:
- Excelente abilitati de negociere;
- Aptitudini interpersonale, de comunicare si de bun ascultator;
- Abilitati de planificare, prezentare, gandire analitica, de rezolvare a problemelor;
- Atentie distributiva, concentrare, capacitatea de a lucra sub presiune;
- Respect pentru termene limita, pentru reguli si proceduri.
- Atitudine, comportament si prezentare corespunzatoare mediului de
afaceri in care functioneaza;
- Capacitate de lucru in echipa ca membru active si de adaptare la schimbare.
- Orientat spre obtinerea de rezultate si eficienta;
- Ambitionat de castiguri,
- Simte placerea vanarii si incheierii de contracte importante.
- Accepta foarte greu un refuz si insista foarte mult;
- Flexibil, Competent, deschis la sugestii, pozitivism, optimism;
- Dinamic, Persuasiv, Perseverent, Onest, Energic, Disciplinat si Punctual;
inventivitate;
- Initiativa, Integritate si dedicare.

BENEFICII OFERITE

- Pachetul salarial este constituit dintro parte fixa direct corelata cu experienta si aptitudinile individuale si bonusuri conform performantei, bonuri de masa;
- Program de dezvoltare profesionala constanta intr-un mediu tanar si dinamic; oportunitatea de a invata si a creste intr-o companie din domeniul IT/ Audio Video;
- Programul este relativ flexibi

DESCRIEREA FIRMEI

Romanian software outsourcing company