KEY ACCOUNT MANAGER - GAMA DE PRODUSE IT ( notebooks)

Panasonic Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Segmentul de produse : Laptop TOUGHBOOKS - produs vandut in principal prin B2B; inglobeaza tehnologie moderna de o calitate exceptionala;
Aceste produse prin calitatile lor de robustete ( rezistenta la praf, lichid si soc ) sunt folosite de domenii militare, industria chimica, cosmetica, aviatie , constructii etc.

Candidatul selectat va avea ca responsabilitate principala cresterea pietei pentru aceste produse, identificarea potentialilor clienti , carora va trebui sa le explice beneficiile aduse de aceste produse prin comparatie cu laptop-urile conventionale.

Candidatul selectat pentru acest post:
- va identifica potentialii clienti;
- va initia proiecte de distributie;
- va intocmi si furniza oferte catre clienti;
- va intocmi oferte personalizate pentru a veni in sprijinul nevoilor clientilor ( specificatii tehnice; preturi etc);
- va face studii privind nevoile clientilor si va pregati solutii pentru acestea;
- va asigura suportul clientilor in toate fazele de livrare a produsului si va oferi servicii aditionale ( training etc);
- va intoci analize TCO ( total cost of ownership ).

CERINTE

- Candidatul trebuie sa aiba o educatie solida obtinuta in cadrul Universitatii sau comparabil.
- Experienta intre 5 si 7 ani in vanzare B2B in pozitie de Business Development manager sau Key Account manager pentru gama de produse IT sau solutii IT, folosind atat vanzarea directa cat si vanzarea indirecta .
- Experienta in relationarea cu persoane cu putere de decizie in aceasta piata.
- Candidatul trebuie sa detina excelente capabilitati de comunicare, ca si vanzator, trebuie sa fie o persoana competenta, care sa poata stabili si intretine contacte cu clientii, sa descopere oportunitati in piata, sa fie motivata de profilul job-ului, sa detina calitati de autocontrol in relatia cu clientii si in procurarea acestora .
- Este necesar sa cunoasca foarte bine limba engleza .
- Foarte buna utilizare a PC pentru intocmirea ofertelor .

BENEFICII OFERITE

- Atractiva , mediu de lucru intr-o companie multinationala de prestigiu .

DESCRIEREA FIRMEI

- ELECTRONICA;
- ECHIPAMENTE VIDEO;
- TELECOMUNICATII;
- TELEFOANE CELULARE;
- ECHIPAMENTE AUDIO, HI-FI STEREO;
- ELECTROCASNICE;
- AUTOMOBILE - ECHIPAMENT AUDIO;
- AER CONDITIONAT;
- SISTEME DE SECURITATE;