National Key Account Manager

BCL Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Planifica, instruieste, coordoneaza, organizeaza si controleaza activitatea tuturor KA Representative-ilor din punctele respective de vanzare;
- Stabileste strategia de desfasurare a activitatilor de vanzare a marfurilor per total si pe game sortimentale, formuleaza metodele si tehnicile de vanzare adecvate acestor magazine;
- Definitiveaza procesul de negociere cu aceste puncte de vanzare;
- Determina potentialul de cumparare a diverselor categorii de cumparatori pe baza criteriilor definite in studiile de piata;
- Elaboreaza estimari, prognoze a volumului de vanzari pe baza studiilor de piata, a resurselor de vanzare, a mediului;
- Urmareste costurile si profitabilitatea actelor de vanzare;
- Urmareste activitatea de incasare, identifica clientii cu probleme de plata, limiteaza livrarile de marfa catre acestia, propune conditiile de plata, plafoane de creditare, termene de plata, discounturi, intelegeri speciale;
- Organizeaza actiuni informationale la nivel de magazin;
- Stabileste si supravegheaza periodic relatiile cu clientii si piata;
- Asigura centralizarea si predarea comenzilor catre departamentul de logistica;
- Urmareste transmiterea in timp util a documentelor justificative referitoare la vanzare, gestiune si a operatiilor de casa si banca (facturi, avize de expeditie, acte de casa, extrase de cont);
- Prezinta rapoarte finale privind justificarea activitatii lunii incheiate, cum ar fi: situatia vanzarilor, situatia costurilor, etc.
- Emite rapoarte zilnice, saptamanale, lunare/anuale catre directorul comercial.
- Respecta prevederile regulamentului intern in vigoare, procedurile de lucru aplicabile in societate si instructiunile primite de la superiori

CERINTE

- Studii superioare;
- Experienta minima: 3 ani in activitati similare, de conducere a unei echipe de vanzare ;
- Cunoasterea buna a limbii engleze, utilizare P.C.;
- Permis de conducere cat.B

B.C.L. GROUP este o firma de servicii resurse umane cu rezultate foarte bune in diverse proiecte pentru numerosi clienti semnificativi in peisajul economic romanesc.