Junior Service Engineer pentru Imprimante Etichete

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- lucrul se rezumă la depanarea de imprimante de etichete. Nu sunt precum imprimantele de la Carrefour cu inkjet sau laser, sunt nişte imprimante industriale. Deci trebuie să...
- să schimbi unele plăci de bază, şurubărind prin imprimantă
- să faci reglaje, pentru a obţine tensiuni corecte în puncte cheie
- să faci reglaje mecanice a mecanismului de tipărire
- să configurezi imprimantele fie umblând în meniul lor, fie din dip-switch
- să schimbi capete de imprimare
- să cureţi mecanisme de printare, să le reglezi
- să repari defecţiuni, căutând cauzele defectelor căutând să nu se mai repete
- să înlocuieşti surse de alimentare
- să instalezi drivere pe sisteme de calcul (cu OS la Windows 98 la Windows 10)
- să ştergi unele fişiere din Windows dacă e nevoie. să faci rost de fişiere necesare, intrând pe site-uri specializate.

CERINTE

- să mergi cu maşina. e absolut necesar permisul cat. B
- să instalezi o imprimantă pe Windows pe LPT / RS232 / USB / Ethernet
- să cunoşti cum se configurează o placă de reţea (IP / Gateway / Subnet / DHCP)
- să ştii să măsori o tensiuni, curenţi, legile lui Kirchoff
- să ştii ce-i acela factor de umplere într-un semnal pulsatoriu şi cum influenţează valoarea medie a semnalului
- să ai idee ce e un potenţiometru şi cum funcţionează
- terminologia specifică domeniilor IT şi electronic. Cuvinte precum “cale de acces, driver, dip switch, port, drive, fişier, protocol, hex dump, condensator, director, paralel, serial, RJ45, terminal, http”
- să lipeşti fire cu ciocanul sau pistolul de lipit
- limba engleză, de la nivel mediu în sus
- dispus(ă) să lucrezi în acest domeniu 2-3 ani
- seriozitate şi hotărâre de a face treabă

BENEFICII OFERITE

- telefon de serviciu
- maşină cu benzină pentru delegaţii
- cursuri de pregătire pentru lucru