Junior Brand Manager (branduri de jucarii) - experienta in retail/distributie

QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Compania importa si distribuie jucarii, branduri de top, lucreaza cu conturile internationale (IKA), reselleri (lanturi de magazine mici si medii de profil) si cu site-uri de e-commerce.

Descrierea postului:
Se implica in realizarea planului de marketing, strategia de produs si implementarea acesteia alaturi de manager;
Realizeaza activitati de trade marketing;
Organizeaza evenimente si participa la targuri internationale;
Analiza concurentei, studii de piata, rapoarte diverse/produse;
Promoveaza produsele utilizand diferite canale media, online/offline;
Relationeaza cu agentiile de media si publicitate pentru indeplinirea obiectivelor de marketing;
Gestioneaza materialele de marketing;
Stabilirea categoriilor si subcategoriilor prioritare pentru cresterea vanzarilor si a profitului (analize comparative piata, alocarea corecta a produselor etc);
Stabilirea strategiei de crestere a categoriei (plan pe termen scurt si mediu de obiective si actiuni pe categoriile prioritare)
Analizarea, conceperea, negocierea, implementarea si comunicarea promotiilor negociate cu producatorii/ furnizorii;
Conceperea planogramelor, verificarea implementarii si respectarii acestor planograme;
Stabilirea politicii pretului de vanzare catre consumator a produselor (analize comparative pret vs. piata);
Propunerea scenariilor de lucru dupa analize de profitabilitate pe spatiu de vanzare si a actiunilor corespunzatoare de crestere a profitabilitatii ;
Implementarea deciziilor de introducere a gamelor noi/ delistare altor game (suport pentru importuri in exclusivitate specifice categoriei; suport pentru dezvoltare branduri, alte game oferite de furnizori)
Identificarea de portofolii in exclusivitate (producatori/furnizori externi), negociere conditii comerciale cu acestia, contracte, etc.

CERINTE

Absolvent/a studii superioare specializare marketing/comunicare (de preferat);
Experienta pe o pozitie similara;
Experienta in trade marketing & brand management pentru produse similare/conexe- reprezinta avantaj;
Experienta in promovarea produselor pe diferite canale-online/offline, media etc;
Experienta in dezvoltarea de relatii comerciale (negociere, derulare contracte comerciale);
Limba engleza nivel avansat ;
Cunostinte de utilizare a programului Photoshop, pachet office, etc.;
Abilitati dezvoltate de comunicare, flexibilitate si adaptare.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant, in concordanta cu experienta profesionala;
Posibilitatea dezvoltarii profesionale in cadrul companiei;
Mediu de lucru competitiv.

Detalii: www.qlt.ro

Identificam, selectionam si recomandam candidati talentati prin care companiile se pot dezvolta.

Oamenii fac diferenta, iar succesul unei companii este garantat doar de calitatea oamenilor integrati in companie.