JOB IN CONTABILITATE/FINANCIAR (PENTRU ABSOLVENTII 2006)

Flamingo Computers SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru extinderea echipelor noastre de Contabilitate si Financiar, suntem in cautarea unor tineri absolventi motivati sa invete si sa se dezvolte profesional, asumandu-si responsabilitatile unui post de:

JUNIOR ACCOUNTANT
- Verificarea si supervizarea din punct de vedere financiar-contabil a activitatii punctelor de lucru ale companiei;
- Inregistrarea documentelor justificative in conturi contabile (clienti, furnizor, deconturi);
- Verificarea soldurilor aferente conturilor pe care le gestioneaza;
- Analiza modului de indeplinire a prevederilor legale si a notelor interne de natura financiar-contabila de catre punctele de lucru;
- Raspunde de corectitudinea inregistrarilor contabile;
- Grupeaza, claseaza si arhiveaza documentele rezultate din activitatea ce o desfasoara.

FINANCIAL ASSISTANT
- Gestionarea financiara a soldurilor;
- Compensari clienti distributie si recuperari solduri vechi;
- Notificari clienti si reconcilieri solduri;
- Intocmirea de rapoarte financiare.

AUDITOR INTERN
- Verifica aspectele financiar si operationale in toate locatiile companiei in conformitate cu obiectivele acesteia, reglementarile legislative in vigoare si reglementarile de ordine interioara, conform planului de audit;
- Participa la intocmirea rapoartelor periodice de audit;
- Documenteaza rapoartele de audit prin colectarea, verificarea si analiza datelor necesare impuse de fluxul proceselor operationale;
- Emite recomandari pentru corectarea deficientelor, propune masuri de imbunatatire si prevenire a disfunctiilor activitatii;
- Monitorizeaza implementarea recomandarilor emise in urma auditului;
- Colaboreaza cu managementul in stabilirea riscurilor inerente si identificarea domeniilor nonconforme.
(Pentru acest ultim post, cautam tineri cu disponibilitate pentru deplasari frecvente in teritoriu).

Locatia jobului va fi la sediul central al companiei Flamingo in Otopeni - Calea Bucuresti-Ploiesti nr.44 - 48 (din Piata Unirii, Piata Victoriei si Piata Presei Libere exista numeroase mijloace de transport: Expres 783, Maxi-Taxi, RATB).

CERINTE

- Studii superioare economice finalizate;
- Experienta profesionala in domeniul financiar-contabil constituie un real avantaj;
- Cunostinte operare PC (obligatoriu: utilizare avansata a functiilor matematice in Excel);
- Experienta in lucrul cu conturi contabile si familiarizarea cu soft-ul Scala constituie un real avantaj;
- Atentie la detalii, capacitate de concentrare si perseverenta in asumarea responsabilitatilor;
- Abilitati de comunicare si interrelationare foarte bine dezvoltate;

BENEFICII OFERITE

- Toti candidatii vor beneficia de training de specialitate;
- Oportunitatea de a lucra intr-o echipa de profesionisti tineri.

Grupul Flamingo International cuprinde trei lanturi de retail: Flanco, Flamingo si Future Shop si o companie de distributie a produselor IT, FDC. Cele trei lanturi de retail comercializeaza produse IT&C, electronice si electrocasnice, atat in Romania, cat si in Bulgaria si Serbia-Muntenegru.

Flanco, prin reteaua sa de 95 de magazine, isi mentine pozitia de lider in retailul de electronice si electrocasnice in ceea ce priveste productivitatea magazinelor si a personalului, exprimate in vanzari per suprafata, respectiv vanzari per angajat. Conceptul Flanco World presupune magazine cu suprafete mari (1800 ¿ 3000 mp) amplasate in orase mari si medii, in centre de retail usor de accesat. In magazinele Flanco World consumatorii gasesc cele mai bune oferte pentru fiecare categorie de produse si o gama larga de solutii pentru echiparea casei cu produse electrocasnice, electronice, IT&C. Primul magazin Flanco World s-a lansat in noiembrie 2005 in Brasov.

Liderul pietei de IT&C din Romania, Flamingo cu magazine deschise in Romania,dar si in Bulgaria si Serbia. In magazinele Flamingo clientii pot gasi noutati din domeniul IT, dar si produse electronice de ultima generatie. Lantul Future Shop, lansat in 2005, ofera o gama larga de produse \"mobile\", cum sunt notebook-uri, MP3, camere digitale foto si video, telefoane mobile.

Compania de distributie Flamingo Distribution Center (FDC) din cadrul grupului isi desfasoara activitatea in sapte tari, una dintre cele mai importante fiind Olanda, din care se realizeaza si distributia regionala. In Romania o pondere semnificativa din activitatea FDC o reprezinta sectorul corporate.

Din iunie 2005 Flamingo International este cotata la Bursa de Valori Bucuresti.

Situatiile financiare ale Flamingo International sunt auditate de PricewaterhouseCoopers.