IT Project Manager - Divizia IT&C

UTI Systems - Divizia IT&C

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participa, impreuna cu personalul de vanzari, la negocierile precontractuale cu clientii/subcontractori;
- Participa la initierea proiectului si stabilirea obiectivelor;
- Elaboreaza planul de proiect - identifica sarcinile, planifica activitatile , evalueaza necesarul de resurse (materiale, financiare si umane), organizeaza echipa de proiect si repartizeaza sarcinile pe membri acesteia;
- Identifica si analizeaza riscurile, stabileste metodele de control;
- Monitorizeaza derularea proiectului in concordanta cu planul intocmit, cu accent pe calitatea produselor livrate, incadrarea in termene si in bugetul de proiect alocat, urmareste sarcinile contractuale pe timpul derularii proiectului;
- Raporteaza orice tendinta de deviatie de la planul de proiect (buget, timp,calitate), mentionand cauzele si propunand masuri de rezolvare;
- Solutioneaza problemele ce pot aparea din situatii neprevazute si replanifica desfasurarea proiectului si negociaza noile conditii cu clientul;
- Pastreaza permanent contactul cu clientul si ii solicita participarea la desfasurarea proiectului in limitele negociate initial ;
- Conduce sedintele de bilant intern si cu clientul pregatind materialele necesare;
- Livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune;
- Intocmeste si sustine materialul pentru sedinta finala de analiza a eficientei proiectului.

CERINTE

- Studii superioare tehnice sau economice;
- Minim 2 ani in domeniul managementului de proiect sau in coordonarea de proiecte in domeniul IT&C - aria aplicatiilor software sau aria hardware;
- Cunostinte de gestiune financiara si administrativa;
- Cursuri de metodologia managementului de proiect sau cunoasterea sistemului de asigurare a calitatii ISO9001constituie un avantaj;
- Cunostinte limba engleza – nivel avansat, cunostinte limba franceza reprezinta un avantaj;
- Cunostinte de MS Office, MS Project;
- Cunostinte de MS Visio reprezinta un avantaj;
- Permis de conducere: categ. B;
- Abilitati dezvoltate de comunicare si interrelationare.

BENEFICII OFERITE

Oportunitati reale de dezvoltare profesionala si personala, intr-un mediu de lucru dinamic.
Pachet salarial corelat cu obiectivele pozitiei si cu performantele realizate.

Lider in dezvoltarea de solutii, produse si servicii de inalta tehnologie, cu rezultate remarcabile in zona de cercetare-dezvoltare si inovare, divizia IT&C acopera ca arii de expertiza: dezvoltare software, solutii de securitatea informatiei, comunicatii, solutii de criptare si compatibilitate electromagnetica, precum si integrare de sisteme informatice.