IT PROJECT MANAGER

UTI Systems - Divizia IT&C

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Participa, impreuna cu personalul de vanzari, la negocierile precontractuale cu clientii/subcontractori;
* Participa la initierea proiectului si stabilirea obiectivelor;
* Elaboreaza planul de proiect - identifica sarcinile, planifica activitatile , evalueaza necesarul de resurse (materiale, financiare si umane), organizeaza echipa de proiect si repartizeaza sarcinile pe membri acesteia;
* Identifica si analizeaza riscurile, stabileste metodele de control;
* Monitorizeaza derularea proiectului in concordanta cu planul intocmit, cu accent pe calitatea produselor livrate, incadrarea in termene si in bugetul de proiect alocat, urmareste sarcinile contractuale pe timpul derularii proiectului;
* Raporteaza orice tendinta de deviatie de la planul de proiect (buget, timp,calitate), mentionand cauzele si propunand masuri de rezolvare;
* Solutioneaza problemele ce pot aparea din situatii neprevazute si replanifica desfasurarea proiectului si negociaza noile conditii cu clientul;
* Pastreaza permanent contactul cu clientul si ii solicita participarea la desfasurarea proiectului in limitele negociate initial ;
* Conduce sedintele de bilant intern si cu clientul pregatind materialele necesare;
* Livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune;
* Intocmeste si sustine materialul pentru sedinta finala de analiza a eficientei proiectului.

CERINTE

* Studii superioare tehnice sau economice;
* Minim 2 ani in domeniul managementului de proiect sau in coordonarea de proiecte in domeniul IT&C - aria aplicatiilor software sau aria hardware;
* Cunostinte de gestiune financiara si administrativa;
* Cursuri de metodologia managementului de proiect sau cunoasterea sistemului de asigurare a calitatii ISO9001constituie un avantaj;
* Cunostinte limba engleza ¿ nivel avansat, cunostinte limba franceza reprezinta un avantaj;
* Cunostinte de MS Office, MS Project;
* Cunostinte de MS Visio reprezinta un avantaj;
* Permis de conducere: categ. B;
* Abilitati dezvoltate de comunicare si interrelationare.

BENEFICII OFERITE

* Mediu de lucru dinamic, profesionist
* Posibilitati de afirmare si promovare in cadrul unei companii solide
* Salariu motivant
* Pachet salarial corelat cu obiectivele pozitiei si cu performantele realizate.

Dupa 15 ani de succese pe piata romaneasca de IT&C, UTI Systems ofera acum oportunitatea unei noi deschideri, sustinuta si de noua dimensiune internationala a actionariatului.

Lider in dezvoltarea de solutii, produse si servicii de inalta tehnologie, cu rezultate remarcabile in zona de cercetare-dezvoltare si inovare, divizia IT&C acopera ca arii de expertiza: dezvoltare software, solutii de securitatea informatiei, comunicatii, solutii de criptare si compatibilitate electromagnetica, precum si integrare de sisteme informatice.

Detalii despre preocuparile si realizarile echipei IT&C din grupul UTI pot fi obtinute vizitand site-ul www.uti.ro.