IT MANAGER

HR Consultanta

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asigura viziunea si conducerea dezvoltarii si implementarii tehnologiei informatiei necesare pentru dezvoltarea business-ului, eficientizarea costurilor si optimizarea activitatilor diviziei;
- participa ca membru activ la procesul de planificare a dezvoltarii diviziei si a firmelor componente;
- alaturi de Presedintele IT RTC, defineste arhitectura software si hardware a sistemelor IT pentru fiecare companie din divizie;
- colaboreaza impreuna cu IT Solution Managerii la asigurarea suportului pentru evaluarea, selectia, implementarea si intretinerea sistemelor informatice si recomanda nivelul adecvat de investitii in sisteme operationale si strategice. Se implica in negocierea contractelor de achizitii produse si servicii IT, solicitand implicarea si participarea altor membrii ai echipei de management;
- comunica planurile de dezvoltare IT, politicile si trendurile tehnologice intregii organizatii, inclusiv echipei de management;
- promoveaza si supervizeaza schimbul de informatii intre sistemul IT intern si partenerii de afaceri (clienti, furnizori, banci, etc.);
- aproba, coordoneaza si controleaza toate proiectele legate de selectia, achizitia, dezvoltarea si implemetarea sistemelor informatice necesare pentru activitatea companiilor din divizie;
- participa la negocierea nivelului de SLA (Service Level Agreement) cu furnizorii de produse si servicii IT si monitorizeaza functionarea si performantele sistemului IT in ansamblul sau.

CERINTE

- experienta intr-un departament implicat in gestionarea sistemelor IT, procesarea datelor si informatiilor/ experienta in managementul unui astfel de departament
- experienta in proiecte de implementare de solutii IT (client sau furnizor)
- cunostiinte de proceduri si metode de procesare a datelor;
- cunostinte despre diverse tipuri de sisteme de calcul, sisteme de operare, aplicatii specifice si a modului in care pot fi integrate;
- abilitati analitice si de sinteza
- capacitatea de a rezolva rapid probleme neprevazute
- foarte bune abilitati de conducere a echipelor

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial competitiv si motivant;
- masina de serviciu ;
- telefon de serviciu ;
- bonusuri in functie de realizari ;
- cursuri si training-uri de specialitate (buget individual de training)

In 2007, divizia fashion a Grupului RTC, a lansat pe piata din Romania brandul britanic Debenhams, oferind romanilor, in aprilie 2007, cel mai mare magazin fashion din tara (Debenhams - Bucuresti Mall) respectiv, din noiembrie 2007, cel mai mare spatiu de shopping de moda din zona de Vest a tarii (Debenhams – Polus Center), in Cluj Napoca.
In 2008, divizia fashion si-a completat portofoliul de branduri fashion prin Olsen (martie), Mandarina Duck (aprilie) si Sacoor Brothers (iunie).
2008 inseamna si anul in care divia de Retail Fashion a RTC a inclus in portofoliu primele francize de lux (Bally, Fratelli Rosetti si Bruno Magli) si, recent, a facut primi pasi catre piata dedicata exclusiv copiilor, prin brandurile Kanz (imbracaminte) si Pablosky (incaltaminte).