Intră în poveste – Blogunteer recrutează redactor (Voluntariat)

Asociatia Young Initiative

Job expirat

RESPONSABILITATI

APLICA AICI: http://www.younginitiative.org/formular-aplicare/

- Publicarea a minim 1 articol pe săptămână pe blog.
- Identificarea de subiecte interesante şi utile pentru grupul-ţintă al Blogunteer.ro .
- Efectuarea de cercetări “jurnalistice” pentru fundamentarea anumitor articole (obligatoriu, minim una pe luna). Cercetările se vor face în special pe teren.
- Publicarea pe canalele de social media ale Blogunteer, dar şi pe cele proprii, de informaţii relevante pentru conţinutul blogului, inclusiv promovarea articolelor proprii sau ale colegilor.
- Dedicarea a minim 2 ore pe lună învăţării şi dezvoltării proprii ca blogger, urmată de împărtăşirea cunoştinţelor dobândite către restul echipei.
- Preocuparea permanentă pentru dezvoltarea networking-ului, participarea la evenimente ca reprezentant Blogunteer, luarea de interviuri persoanelor care pot aduce valoare cititorilor Blogunteer.

CERINTE

Blogunteer este un blog colectiv scris de si pentru voluntarii din Romania, care isi propune sa promoveze spiritul de voluntar si voluntariatul in randul tinerilor din tara noastra.

Blogunteer este în căutarea unor tineri pasionaţi de a spune poveşti.
Candidatul ideal:
- să fie îndrăgostit de tot ceea ce înseamnă voluntariat;
- să aibă abilităţi de scris apropiate de zona jurnalismului/blogging-ului;
- să se înţeleagă nemaipomenit de bine cu limba română;
- să aibă tragere de inimă pentru partea de documentare;
- să aloce între 6 şi 10 ore săptămânal;
- să urmărească noutăţile din voluntariat;
- să fie prezenţi în mediul online;
- să fie dedicati activităţilor în care se implică.

Asociatia Young Initiative este o organizatie non-guvernamentala din Romania, non-profit, infiintata in luna noiembrie 2009, care organizeaza proiecte in domenii precum tineret, educatie non-formala, umanitar si cultural. Misiunea Asociatiei este sa contribuie la dezvoltarea personala si profesionala a tinerilor si copiilor, precum si la educatia si cultura acestora, cu precadere cea non-formala, astfel incat acestia sa isi poata croi o cariera care sa corespunda potentialului lor.