Inspector general si Inspector

BNR

Job expirat

RESPONSABILITATI

PENTRU DETALII SUPLIMENTARE ACCESEAZA ADRESA SITE-ULUI NOSTRU
www.bnro.ro - sectiunea "FORMARE PROFESIONALA"

CERINTE

A. - 2 posturi inspector general la Serviciile de inspec¿ie I ¿i II (inspec¿ie institu¿ii de credit).
Condi¿iile specifice vor avea în vedere experien¿a în domeniul financiar-bancar de minim 6 ani, precum ¿i disponibilitatea pentru deplas¿ri frecvente în teritoriu ¿i pentru program de lucru prelungit.

B. - 2 posturi inspector general la serviciul inspec¿ie institu¿ii financiare nebancare.

C. - 2 posturi inspector la serviciile de inspec¿ie II ¿i III (inspec¿ie institu¿ii de credit).
Condi¿iile specifice vor avea în vedere cuno¿tin¿e temeinice în domeniul econometriei aplicate, conceperea ¿i utilizarea de modele economice, aplicarea tehnicilor cantitative ¿i calitative de validare, realizarea de prognoze bazate pe modele econometrice, precum ¿i cuno¿tinte privind software-ul specific ( E-views, GAUSS, STATA, TSP).

D. - 2 posturi inspector la serviciul de inspec¿ie III (inspec¿ie institu¿ii de credit).
Condi¿iile specifice vor avea în vedere disponibilitatea pentru deplas¿ri frecvente în teritoriu ¿i pentru program de lucru prelungit.

Condi¿iile generale de înscriere la concurs sunt urm¿toarele (pentru toate tipurile de posturi):
- studii superioare economice, de lung¿ durat¿, absolvite cu examen de licen¿¿;
- cunoa¿terea limbii englez¿;
- cuno¿tin¿e de operare în domeniul informatic (editare texte, tabele, utilizare Internet etc);
- abilit¿¿i de analiz¿, sintez¿ ¿i redactare;
- capacitate de a lucra în echip¿, spirit de ini¿iativ¿, rezisten¿¿ ¿i capacitate de concentrare în condi¿ii de stres;
- s¿ nu aib¿ angaja¿i în banc¿ so¿ul/so¿ia, p¿rin¿i, copii, fra¿i/surori, alte rude sau afini pân¿ la gradul II inclusiv;
- s¿ nu aib¿ desfaceri ale contractului de munc¿ din motive imputabile salariatului în ultimii 5 ani;
- s¿ nu aib¿ înscrieri în cazierul judiciar de la Poli¿ie;
- stare de s¿n¿tate corespunz¿toare desf¿¿ur¿rii activit¿¿ii.

DESCRIEREA FIRMEI

Banca centrala a statului roman