INSPECTOR DE CREDIT

Easy Asset Management IFN SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inspectorul de Credit este persoana care preia, analizează şi determină gradul de conformitate al unei cereri de creditare, stabilind oportunitatea acordării creditului în baza unei argumentaţii solid fundamentate, ca o concluzie la analiza realizată.
RESPONSABILITATI:
Efectuarea apelurilor telefonice catre clientii companiei pentru a cunoaste si identifica clasa de risc a acestora;
Solicita clientilor documentele necesare analizei;
Procesarea cererilor de creditare si documentelor aferente;
Interogarea Biroului de Credit;
Analiza caracteristicilor de risc ale clientului si tranzactiei in conformitate cu normele interne;
Administrarea fluxului informational aferent procesului de creditare de la initiere si pana la aprobarea/respingerea dosarului;
Furnizarea de informatii privitoare la produsele si serviciile oferite de companie;
Raportarea zilnica, saptamanala si/sau lunara;

CERINTE

Studii superioare, de preferinta in domeniul economic
Competente de comunicare si usurinta in stabilirea contactelor cu tertii;
Claritate si coerenta in exprimarea scrisa si orala;
Buna memorie a datelor si cifrelor;
Bune abilitati de planificare si organizare;
Atentie distributiva;
Spirit de echipa;
Rezistenta la stres si flexibilitate.
Cunostinte operare PC: Microsoft Office, Windows

BENEFICII OFERITE

Program flexibil;

Salariu motivant, la nivelul pietei, plus bonusuri de performanta;

Posibilități de avansare in cadrul companiei.

DESCRIEREA FIRMEI

instituție financiară non-bancară