INSPECTOR DE CREDIT

Easy Asset Management IFN SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

DESCRIEREA POSTULUI:
Inspectorul de Credit este persoana care preia, analizează şi determină gradul de conformitate al unei cereri de creditare, stabilind oportunitatea acordării creditului în baza unei argumentaţii solid fundamentate, ca o concluzie la analiza realizată.
ATRIBUȚII:
Efectuarea apelurilor telefonice către clienții companiei pentru a cunoaste si identifica clasa de risc a acestora;
Solicita clientilor documentele necesare analizei;
Procesarea cererilor de creditare și documentelor aferente;
Interogarea Biroului de Credit;
Analiza caracteristicilor de risc ale clientului si tranzactiei in conformitate cu normele interne;
Administrarea fluxului informational aferent procesului de creditare de la initiere si pana la aprobarea/respingerea dosarului;
Furnizarea de informații privitoare la produsele și serviciile oferite de companie;
Raportarea zilnică, săptămânală și/sau lunară, după caz;
Tehnoredactarea diferitelor materiale;
Promovarea imaginii firmei prin activitatea desfășurată.

CERINTE

CERINȚELE POSTULUI:
Pregătirea de specialitate: studii superioare cu diplomă de licenţă / masterat, de preferinţă în domeniul economic
Cunoștințe operare PC: Microsoft Office, Windows
Excelentă cunoaștere a limbii române, scris și vorbit.

COMPETENTELE POSTULUI:
- Competențe de comunicare și ușurință în stabilirea contactelor cu terții;
- Claritate și coerență în exprimarea scrisă și orală;
- Bună memorie a datelor și cifrelor;
- Bună planificare și organizare;
- Atenție distributivă;
- Spirit de echipă;
- Rezistență la stres și flexibilitate.

BENEFICII OFERITE

BENEFICII:
- Program flexibil;
- Salariu motivant, la nivelul pietei, plus bonusuri de performanta;
- Posibilități de avansare in cadrul companiei.

DESCRIEREA FIRMEI

instituție financiară non-bancară