Inginer vanzari

Inter Communication

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Raspunde prompt la cererile de oferta primite de la clienti sau potentialii clienti,
- Defineste necesit¿tile clientului în mod clar si negociaz¿ conditiile tehnico-comerciale ale contractului care se încheie cu clientul si prezint¿ sefului direct contractul pentru supervizare.
- Urm¿reste livrarea marfii
- Mentinerea permanenta a relatiei cu clientii
- Analize de vinzari si rapoarte atunci cand seful de departament o cere
- Participa activ la identificarea potentialilor clienti in segmentele de piata arondate.
- Intocmeste ofertele comerciale in cazul participarii la licitatii.
- Sesizeaz¿ Departamentul Tehnic în cazul aparitiei unei defectiuni a unor echipamente aflate la clienti, precum si urm¿rirea solution¿rii problemei sesizate.
- Promoveaz¿ produsele din portofoliu c¿tre clienti
- Studiaz¿ concurenta ce actioneaz¿ pe acelasi segment de piat¿, cunoasterea produselor concurentei, modul de promovare al acestora precum si orice detalii care sunt necesare pentru definirea clar¿ a concurentei.

CERINTE

- absolvent studii superioare
- experienta in domeniu vanzarilor IT
- abilit¿ti de comunicare si negociere
- persoana dinamica, cu spirit de initiativa
- cunostinte profesionale in domeniul vinzari si marketing
- promptitudine in rezolvarea problemelor
- comunicare buna cu clientii si potentialii clienti cit si cu persoanele cu care se realizeaza relatii de subordonare si colaborare
- cunostinte de IT, capaciatea de aplicare a cunostintelor si de exercitare a acestora, capacitatea de a invata pe baza experiente

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv
Comision idn vanzari

DESCRIEREA FIRMEI

HP Bussines Partner , Microsoft Partener Comercial.
Firma de vanzari, oferire servicii, consultanta IT