Inginer Vanzare Regional-(locatie in Arad/Timisoara/Oradea/Cluj sau Bucuresti)- se solicita experinta in vanzarea de componente electronice

QLT.ro

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie multinationala, un important distribuitor de componente electronice. Compania mama exista pe piata din 1991 si in Romania din 2002. Cu un volum de afaceri de 15 mil USD in 2008, firma construieste cel mai mare depozit regional si o echipa capabila sa ofere un puternic suport tehnic pentru proiectele clientilor.

Candidatul ideal:
Persoana activa , cu excelenta calificare pe zona tehnica si in vanzare cu solide cunostinte in afaceri.
Va servi si conduce cu succes activitatile de vanzari si marketing pe zona alocata, in conformitate cu standardele si politica comerciala a firmei. Va asigura buna desfasurare a activitatii administrative in cadrul biroului regional.

Responsabilitati:
Ca Inginer Vanzari Regional va fi responsabil pentru implementarea si dezvoltarea planului de vanzari, continua crestere in patrunderea pe piata regionala, monitorizarea pietei. Va avea responsabilitatea pentru propunerea strategiilor, dezvoltarea operatiunilor de vanzare si a planurilor de marketing, in colaborare cu managementul firmei .

- dezvolta baza de clienti prin identificarea de noi potentiali clienti si prin cresterea pe piata a clientilor déjà existenti,
- creeaza si dezvolta planuri de vanzari, la fel de bine initiaza si implementeaza planurile de vanzari in conformitate cu stragetiile si obiectivele firmei,
- conduce planurile si are in grija activitatile si evenimentele de marketing,
- monitorizeaza piata de dezvoltare ( aplicatii si solicitari ale clientilor, preturi, concurenta ) si propune planul de actiune pentru a mari afacerea,
- genereaza rapoartele de activitate pentru vanzari,
- analizeaza periodic eficienta activitatilor de vanzari si pozitia pe piata a firmei; propune masuri de imbunatatire a pozitiei pe piata,
- monitorizeaza performanta bugetului asigurandu-se ca nivelul de cost intentionat este mentinut in conformitate cu obiectivele realizate ale firmei si cu satisfacerea clientilor,
- asigura comunicarea eficienta si mentine relatiile cu Biroul Central de la firma mama si cu celelalte sedii ale firmei;

CERINTE

Cerinte privind profilul postului:
- studii superioare in domeniul electronicii ( BSEE/MSEE )
- minimum 5 ani experienta in vanzarea produselor din industria electronica,
- experienta in a vinde pe piata in sistemul business to business cu clientela profesionala,
- asigura si demonstreaza o puternica orientare in politica de vanzari cu interes asupra crearii unor relatii de durata cu partenerii
- poseda cunostinte analitice in elaborarea rapoartelor, strategii in curs de dezvoltare si politici de implementare,
- abilitate in identificarea de oportunitati si imbunatatire a procesului de implementare,
- puternice abilitati de comunicare interumane cu membrii echipei,
- inclinare spre un program flexibil si activitate de teren,
- excelente cunostinte de lb. engleza ( scris si vorbit )

BENEFICII OFERITE

Oferta ( bonusuri, beneficii )
- Pachet salarial atractiv, negociabil in functie de experienta in domeniu;
- Masina de serviciu;
- Telefon mobil.

Raporturile de afaceri promovate de noi implica acceptarea premisei ca singura modalitate de obtinere a succesului este aceea in care toate partile implicate castiga, iar acest succes nu se poate obtine dintr-o simpla joaca.
Valorile noastre sunt: Profesionalism, Inovatie, Calitate.

Consultantii si colaboratorii nostri au diferite specializari, precum: psihologie-sociologie, drept, managementul organizatiei, marketing si relatii internationale. Acestia sunt pregatiti sa initieze, sa deruleze si sa finalizeze orice tip de proiect: recrutare clasica, head-hunting, executive search in toate domeniile de activitate: FMCG, farmaceutic, constructii, domeniul tehnic, IT, turism/hoteluri, auto, media, publicitate, transport, servicii, productie, agricol, imobiliar, bancar etc.

Principala caracteristica care ne defineste ca profesionisti este usurinta de a identifica potentialul unui candidat si de a identifica capacitatea acestuia de a se integra in echipe si de a aduce plus valoare echipelor respective.