Inginer Sistem IT - Compartiment Servicii Internet Partajate (IS-IP)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Răspunde de planificarea, analiza nevoilor, justificărilor tehnice şi de cost pentru implementarea de noi sisteme si soluţii.
• Evaluează cerinţele pentru îmbunătăţire/dezvoltare, identifică omisiunile şi erorile din cerinţe.
• Recomandă soluţii de comunicaţii şi servicii internet care satisfac cerinţele clienţilor interni şi externi.
• Monitorizează şi evaluează utilizarea şi randamentul soluţiilor IT existente, pentru a asigura o funcţionare adecvată a serviciilor internet.
• Rezolvă efectiv incidentele/problemele majore apărute în cadrul platformei de Web Hosting, DNS; după ce le soluţionează, redactează documentaţia corespunzătore în concordanţă cu procedurile existente.
• Desfăşoară activităţi de sprijin, la cererea utilizatorilor sau conform programării pentru soluţiile hardware şi serviciile oferite
• Respectă politicile de securitate a companiei şi a diviziei.
• Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor.
• Participă la activităţile de analiză, proiectare şi implementare pentru soluţii de comunicaţii şi găzduire Internet, asigurând funcţionalitatea corectă şi parametrii agreaţi cu clienţii companiei.
• Participă la activităţile de suport, întreţinere, alocare de resurse, tratarea incidentelor şi restaurarea serviciilor Internet găzduite, cu impact minim asupra afacerilor companiei şi asupra clienţilor în conformitate cu SLA-urile şi priorităţile de afaceri.
• Monitorizează proactiv serviciile în scopul identificării problemelor şi găseşte soluţii pentru reducerea timpului de răspuns şi creşterea disponibilităţii.
• Asigură protejarea datelor clienţilor prin implementare de planuri de salvare (backup) şi protecţie la dezastre.

CERINTE

• Diplomă Universitară în IT (Automatică, Electronică).
• Experienţă de 2-3 ani în domeniul IT, relevantă pentru cerinţele postului.
• Experienţă în operare şi administrare sisteme de operare Windows, Linux, HP-UX.
• Cunoaşterea protocoalelor TCP/IP.
• Înţelegere generală a sistemului de funcţionare, platformă hardware şi/sau domeniu de aplicaţie.
• Cunoştinţe de hardware (componente, periferice).
• Cunoştinţe avansate de software înrudite cu sistemele de operare server (RedHat Linux, Windows, etc).
• Cunoştinţe avansate de programare (Perl, Bash, C++, etc).
• Experienţă în configurarea & securitatea sistemelor de operare.
• Bună comunicare în limba română şi engleză şi aptitudini interpersonale deosebite.
• Posibilitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT şi de a răspunde întrebărilor divereselor grupuri de clienţi interni si externi.
• Cunoştinţe de verificare şi validare sisteme.
• Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă.
• Experienţă în configurarea & securitatea e-mail, DNS, Web server, Servicii Video.
• Orientare spre client.
• Lucru în echipă.
• Rezistenţă la lucru în condiţii de stres.
• Persoană organizată & proactivă.
• Poate fi solicitat să lucreze în program de permanenţă 24x7 , prin rotaţie.
Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...