Inginer Sistem

RCS & RDS

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Administrarea, configurarea, repararea si intretinerea serverelor din cadrul retelei de calculatoare din sediul firmei si din punctele de lucru din casierii;
- Oferirea consultantei tehnice si a informatiilor necesare celorlalti angajatii ai firmei, altor firme cu care se doreste colaborarea cat si clientilor firmei;
- Protejarea (cu ajutorul programelor antivirus si a backup-ului periodic) datelor cu care se lucreaza;
- Implementarea impreuna cu administratorul de retea noi proiecte care sa imbunatateasca performantele retelei de calculatoare;
- Gestionarea accesului in reteaua locala, la adresa de mail, la internet, cat si la orice alte resurse necesare bunei desfasurari a lucrului pe calculator;
- Restrictionarea accesului la diferite resurse pentru a proteja atat aceste resurse cat si buna functionare a calculatorului respectiv;
Informarea permanenta despre echipamentele si programele noi aparute pentru eficientizarea lucrului;
- Supervizarea administratorului de retea in rezolvarea problemelor de o complexitate sporita.

CERINTE

- Absolvent studii superioare tehnice;
- Experienta in activitati de suport hardware;
- Cunostinte despre instalarea, administarrea si functionarea sistemelor de operare din familia Windows (2000 Desktop si Server, XP) si Linux;
- Cunostinte despre utilizarea unei suite office (MS Office, OpenOffice, etc);
- Foarte bune abilitati de comunicare;
- Cunoasterea unei limbi straine (engleza mediu);
- Spirit de echipa.

RCS & RDS este unul dintre cei mai importanti furnizori privati de servicii integrate de telecomunicatii.

Ce va oferim?
Servicii de televiziune [prin cablu tv de la RCS & RDS si DigiTV]
Acces Internet si comunicatii de date [RDS.Net, RDS.Link]
Telefonie fixa nationala si internationala [RDS.Tel]