Inginer proiectant constructor senior (experienta in industria cimentului)

IMSAT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul este in Bucuresti, in cadrul IMSAT Ceprocim Engineering, se subordoneaza Sefului de Departament si nu are persoane in subordine.
Responsabilitati:
- defineste si întelege scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna solutie structurala
- stabilirea solutiei constructive si supunerea spre aprobare
- evaluarea ipotezelor si combinatiilor incarcarilor
- efectuarea calculului static si a dimensionarilor pentru lucrari de complexitate mare
- elaborarea desenelor de ansamblu (beton si structuri metalice)
- elaborarea detaliilor tipice
- elaborarea desenelor de executie beton
- intocmirea caietelor de sarcini pentru executie
- intocmirea extraselor de materiale
- intocmirea pieselor scrise (memoriu tehnic, programe de urmarire a calitatii executiei si a programului de urmarire a comportarii in timp)
- elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea în cererile de oferta
- participarea in santier pentru control de autor si culegere de date
- asigura asistenta tehnica/controlul în atelierele fabricantului/pe santier
- isi insuseste si aplica noile reglementari tehnice in domeniu
- certifica calitatea proiectelor in legatura cu respectarea legislatiei in vigoare la data elaborarii proiectului
- face analize tehnice comparative ale ofertelor diferitilor furnizori si a diferitelor solutii
- proiecteaza, semneaza si preda documentatia in conformitate cu scopului proiectului
- verifica calcule complexe de dimensionare
- sustine seful de departament in dezvoltare / comunicare
- răspunde adecvat solicitărilor clientilor

Se ofera un salariu atractiv, un mediu de lucru profesionist si placut; expunere internationala

CERINTE

Studii tehnice: Universitatea Tehnica de Constructii, Facultatea de Constructii civile, industriale si agricole
Experienta: minim 15 ani in proiectare constructii industriale (experienta in proiectare fabrici ciment constituie avantaj)
Cunostinte PC: MS Office, Outlook, MS Project, ACAD 2D, nivel avansat
Program de calcul structural cu elemente finite FEM, Robot Structural Analysis nivel avansat, constituie avantaj
Program de detaliere structurala 3D (ASD, Tekla) constituie avantaj
Cunoasterea normelor de proiectare in constructii (Coduri nationale, Eurocode, IBC) este absolut necesara
Limba engleza - nivel avansat
Cunoasterea limbii franceze si/sau limbii ruse constituie avantaj
Autonomie in realizarea sarcinilor incredintate
Abilitati de analiza si sinteza
Excelente abilitati de comunicare
Atentie la detalii, perspicacitate, constiiciozitate, spirit de initiativa si capacitatea de a lua decizii
Disponibilitate pentru efort prelungit
Disponibilitate de a calatori (pana la 15% din timpul de lucru)

DESCRIEREA FIRMEI

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale