Inginer Principal de Sistem

CATAVENCU S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Proiecteaza si dimensioneaza infrastructura fizica de comunicatie: cablari retea, telefonie, wireless, conexiuni Internet
- Proiecteaza si administreaza infrastructura de retea: switch-uri, routere, firewalls, print servere, imprimante de retea, media convertere etc
- Proiecteaza impreuna cu Coordonatorul Servere infrastructura de servere (hardware si software)
- Asista echipele Servere si HelpDesk dupa necesitati
- Configureaza si intretine serviciile de management si deployment automat: RIS, WSUS, Antivirus, GPO etc
- Creeaza si administreaza un laborator virtual bazat pe platforma VMware
- Concepe si intretine la zi documentatii de sistem
- Participa la intocmirea bugetelor Departamentului IT
- Mentine un contact strans cu piata, furnizorii, ofertele existente, noutatile in domeniu
- Bugeteaza si achizitioneaza echipamente dupa necesitati
- Participa la interviuri si recomanda Directorului IT candidatii considerati potriviti
- Transfera know-how catre anumiti angajati care sunt si in subordinea sa indirecta
- Participa la evaluarile periodice ale activitatii si randamentului subordonatilor indirecti
- Creeaza proceduri de lucru interne Departamentului IT

CERINTE

a) Obligatorii
- absolvent de facultate (preferabil tehnica)
- experienta minim 3 ani in medii de lucru cu cel putin 50 utilizatori
- persoana extrem de organizata, capabila de a gestiona proiecte si resurse multiple
- capacitati deosebite de analiza si interpretare a cerintelor de business, si de proiectare de solutii tehnice
- cunoastere buna a pietii de echipamente IT, a diversilor furnizori etc
- certificare MCSE 2003
- cunostinte EXCEPTIONALE TCP/IP, routing, subnetting, NAT, protocoale de aplicatie
- cunostinte AVANSATE echipamente si tehnologii de networking: switch-uri, trunking, VLAN, fibra optica, media convertere, wireless
- cunostinte AVANSATE hardware de server, in special Dell si HP: update de BIOS/firmware, interfete PCI64/PCI-X, controllere SCSI/RAID etc.
- configurare si administrare Windows 2003 Server - nivel AVANSAT
- tehnologii infrastructura Microsoft: Active Directory, DNS, DHCP, WINS, RIS, WSUS - nivel AVANSAT
- configurare si administrare Microsoft Exchange - nivel AVANSAT
- configurare si administrare Microsoft ISA Server - nivel MEDIU
- configurare si administrare Microsoft SQL Server - nivel MEDIU
- scripting (BAT, VBS) - nivel MEDIU
- masini virtuale cu VMware Server, VMware Workstation - nivel AVANSAT

b) Optionale
- configurare si administrare RedHat Enterprise Linux, Fedora Core - nivel MEDIU
- configurare si administrare Qmail/Sendmail si SquirrelMail - nivel MEDIU
- configurare si administrare Apache si Squid - nivel MEDIU

BENEFICII OFERITE

Mediu foarte dinamic, cu posibilitati mari de dezvoltare profesionala

Grupul Realitatea-Catavencu editeaza publicatiile Academia Catavencu, Cotidianul, Money Express, Business Standard, Investitii si Profit, Bilant, Le Monde Diplomatique, Idei in Dialog, reteaua 24 FUN, Tabu, Superbebe, Psihologia azi, J\'adore, IQads, Bucataria pentru Toti si Aventuri la Pescuit; televiziunile Realitatea TV si Money Channel; reteaua de radio Guerrilla; agentia de stiri NewsIn si reteaua in-store advertising Monopoly TV. www.gruprc.ro