Inginer Dezvoltare Retea Optica

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Desfasoara activitati legate de Proiectarea, Planificarea si Coordonarea implementarii proiectelor aferente retelei optice nationale a UPC Romania;
- Documenteaza solutiile si proiectele de dezvoltare propuse in vederea predarii acestora catre echipele operationale dupa finalizarea implementarii lor;
- Asigura un nivel sporit de expertiza tehnica in departamentul tehnic pentru tehnologiile de transport optic national;
- Desfasoara activitati legate de cresterea calitatii si performantei retelei optice nationale;
- Comunica permanent cu centrul de competenta European al UPC Broadband in vederea alinierii proiectelor de dezvoltare a retelei optice nationale la strategia de dezvoltare stabilita de UPC Broadband;
- Acorda suport tehnic departamentului comercial in vederea elaborarii si dezvoltarii proiectelor de business to business care implica tehnologii de transport optic national;
- Acorda suport tehnic avansat in cazul problemelor deosebite ce apar in cadrul retelei optice nationale;
- Livreaza la timp si in bugetul aprobat proiectele de dezvoltare a retelei optice nationale;
- Livreaza solutiile pentru clientii de business ce necesita investitii sau operatiuni pe reteaua optica nationala, in termenele agreate intern si cu clientii de business.

CERINTE

- Experienta de minim 3 ani de proiectare, dezvoltare, implementare si suport pentru retele mari de transport optic national (obligatoriu);
- O foarte buna cunoastere a tehnologiilor optice de transport comunicatii (SDH, DWDM), parametrilor de performanta a unui tronson optic, platforme de management asociate;
- Studii superioare in domeniul Tehnologiei Comunicatiilor sau echivalente;
- Cunoasterea foarte buna a limbii engleze;
- Bune abilitati de lucru cu calculatorul: Visio, Excel, Word, PowerPoint, Outlook, precum si a produselor soft de administrare si monitorizare a echipamentelor de transport comunicatii pe suport optic.

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.