INGINER DE SISTEM SOFTWARE

Creare Resurse Umane SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul postului ,activitaţi principale si responsabilitaţi :
studiază, cunoaşte, înţelege şi analizează tendinţele tehnologice în industria IT&C; este expert în calculatoare, reţele de calculatoare, comunicaţii; lucrează în echipă cu alţi experţi pentru selectarea, adaptarea, proiectarea, integrarea celor mai convenabile soluţii IT&C.
proiectează, selectează, adaptează, configurează, dezvolta, testează, implementează, integrează soluţiile IT&C: pune cele mai convenabile soluţii la dispoziţia angajaţilor şi a conducerii organizaţiei, în funcţie de specificul activităţilor desfăşurate şi de rezultatele aşteptate;
adaptează programele şi configuraţiile de echipament existente (împreună cu dezvoltatorii de aplicaţii şi specialiştii hardware), astfel încât noile soluţii IT&C sau cele modificate şi adaptate să asigure creşterea performanţelor organizaţiei (produse sau servicii mai bune, productivitate a muncii mai mare, condiţii specifice de muncă mai bune, operaţii şi lucrări simplificate etc.).
informează utilizatorii despre noile facilitaţi, configuraţii, tehnologii, produse apărute şi a căror utilizare ar putea îmbunătăţi calitatea produselor şi/sau a serviciilor care fac obiectul activităţii organizaţiei (firmă, instituţie).

CERINTE

Cunoştinţe necesare practicii ocupaţiei:
sisteme de operare, sisteme de fişiere, administrarea sistemelor, fişiere cu comenzi, fişiere script;
concepte şi arhitecturi de reţea, funcţionarea reţelelor, tipuri de reţele, medii de comunicaţii;
securitatea accesului în reţea, securitatea datelor accesibile în reţea, metode şi tehnici de criptare;
concepte şi principii ale bazelor de date, prelucrarea tranzacţiilor şi transmiterea mesajelor;
Internet: servere Web, servere de poştă electronică, “firewall”, alte servicii;
platforme pentru aplicaţii: SAP, Lotus Notes/Domino, Microsoft SQL Server, Oracle etc. limbaje de programare a calculatoarelor (ADA, C, C++, C#, Java, Smalltalk, HTML, XML, SQL), principii de dezvoltare a aplicaţiilor, proiectarea, codificarea, testarea, implementarea programelor, instrumente pentru dezvoltarea de programe;
Aptitudini şi deprinderi necesare:
spirit analitic: identifică informaţiile lipsă, analizează logic o situaţie (problemă) tehnică şi o rezolvă;
atenţie la detalii: obţinerea unui rezultat corect chiar atunci când se află sub presiune, verifică acurateţea (corectitudinea) informaţiilor înainte de a le folosi;
responsabilitate, adaptează timpul de lucru la cerinţele activităţilor;
Studii :
1 Absolvent Informatică, electronică, electrotehnică, telecomunicaţii
2 Absolvent cibernetică, statistică şi informatică economică
Comunicarea la locul de muncă:
1. Colaborează cu toate compartimentele funcţionale ale organizaţiei
1.1. Colaborarea pentru stabilirea cererii de echipamente, componente hardware şi/sau software se bazează pe aspecte strategice şi de calitate ale organizaţiei.
1.2. Colaborarea pentru stabilirea cererii de echipamente hardware, sisteme de operare, aplicaţii şi componente software se bazează pe desfăşurarea în bune condiţii a activităţii organizaţiei.
Cerinţe medicale:
1.1. Rezistenţă la oboseala şi solicitări efective şi intelectuale;
1.2. Acuitate auditivă normală;
1.3. Vorbire normală si clară;
1.4. Atenţie deosebită la detalii;
1.5. Apt pentru lucru la înălţime.

Alte cerinţe:
Permis de conducere cat. B;

BENEFICII OFERITE

bonuri de masa 189,
prime trimestriale
participare la profit (anual)

DESCRIEREA FIRMEI

Companie multinationala