Inginer de sistem IT senior - Departament Operatiuni Hosting Data Centre (HDC)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Concepe, îmbunătăţeşte, oferă consultanţă şi suport pentru operarea, managementului şi întreţinerea serviciilor IT (integrare, administrare sisteme şi reţea de date) livrate clienţilor externi şi, pentru soluţiile de infrastructură HDC.
Responsabilităţile importante:
• Asigură un nivel ridicat de soluţii tehnice şi de suport pentru clienţii şi utilizatorii cu privire la serviciile de asistenţă prin intermediul ticketelor.
• Asigură buna funcţionare a infrastructurii HDC (Reţea de date, Sisteme, Management şi Monitorizare).
• Asigură implementarea serviciilor precum şi a proiectelor de upgrade infrastructură IT (design, implementare, mentenanţă).
• Menţine relaţia cu partenerii/departamentele Romtelecom şi integratorii de servicii, se asigură de buna desfăşurare a lucrărilor de implementare şi integrare.
• Evaluează cerinţele pentru îmbunatăţire/dezvoltare, identifică riscurile şi oportunităţile de dezvoltare, recomandă soluţii de sisteme integrate pentru satisfacerea cerinţelor clienţilor.
• Asigură performanţa şi disponibilitatea crescută a soluţiilor de infrastructură, începând cu proiectarea noilor sisteme, administrarea serverelor şi echipamentelor de reţea, prin controlul planificării şi utilizării capacităţii, administrării configuraţiilor, monitorizare pro-activă şi asigurarea securităţii sistemelor.
• Asigură suport pentru proiectare şi consultanţă pentru soluţii informatice complexe destinate clienţilor.
• Asigură întocmirea documentaţiilor de proiect, pentru implementarea soluţiilor ICT.

CERINTE

• Studii superioare (licenţă) în domeniul IT sau echivalent.
• Atestate prin care se confirmă studii de pregătire în sisteme specifice IT&C.
• Experienţă de lucru 2-3 ani în domeniul IT/Telecom.
• Cunostinte generale infrastructura IT&C – servere, storage şi elemente/servicii de reţea.
• Înţelegere generală a sistemului de funcţionare, ambient reţea, platformă hardware şi/sau domenii de aplicaţie.
• Experienţă în operare, administrare, identificare şi soluţionare sisteme de operare Windows, Linux.
• Cunoştinţe temeinice de telecomunicaţi şi configurare echipamente reţea.
• Cunostinte generale despre operaţiuni de reţea şi IT&C hardware.
• Cunoştinţe practice de software Office şi configurare standard a serviciilor internet (Web, Mail, DNS etc).
• Bună comunicare şi aptitudini interpersonale deosebite (interfaţa directă cu clienţii).
• Capacitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT şi de a răspunde întrebărilor diverselor grupuri de clienţi.
• Orientare către client.
• Lucru în echipă.
• Persoană organizată & proactivă.
• Disponibilitatea pentru program de lucru flexibil, ture sau on-call (noaptea, weekend).
• Limba engleză nivel mediu.
• Capacitate de a lua decizii în mod independent.
• Capacitate de analiză şi sinteză.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...