Inginer de Sistem IT - Departament Servere Windows şi Servicii de Infrastructură

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigură disponibilitatea serviciilor şi serverelor de infrastructură IT din aria de competenţă.
Asigură suport tehnic hardware şi software la nivel de sistem de operare Windows şi a serviciilor de infrastructură IT (AD-DS, FileSharing, FTP, DNS, DHCP, Mail, Proxy, Antivirus, etc).
Rezolvă incidentele şi problemele serviciilor IT din aria de competenţă conform SLA.
Rezolvă cereri de servicii IT din aria de competenţă.
Efectueaza monitorizarea, administrarea şi mentenanţa sistemelor de infrastructură IT din aria de competenţă.
Participă la implementarea proiectelor IT din aria de competenţă.
Întocmeşte şi întreţine documentaţia privind activităţile de rutină pentru operarea sistemelor (întreţinerea conturilor, backup/ restore, startup/ shutdown, scripturi, etc).
Respectă Politicile de Securitate ale Companiei şi ale Diviziei.
Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor .

CERINTE

Diplomă Universitară în IT (Automatică, Electronică).
Experienţă de 1-2 ani în domeniul administrării de servere Microsoft Windows, relevantă pentru cerinţele postului.
Experienţă avansată în operare şi administrare sisteme de operare Microsoft Windows Server.
Experienţă în administrare servicii de infrastructură IT (AD-DS, DNS, DHCP, SMTP, etc).
Experienţă în medii precum Microsoft Outlook şi Exchange Server.
Cunoştinţe despre soluţii de virtualizare servere şi desktop-uri ( VMware, Hyper-V, Xen Server, Citrix etc).
Cunoştinţe despre sisteme SAN şi alte sisteme de storage.
Cunoştinţe de bază de reţea: TCP/IP, LAN, WAN, VPN, WLAN.
Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca: manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă.
Lucru în echipă şi implicare.
Abilitatea de a învăţa rapid.
Bune abilităţi de comunicare.
Rezistenţă la lucru în condiţii de stres.
Persoană organizată şi proactivă.
Cunoştinţe de limbă engleză.

BENEFICII OFERITE

Derularea activităţilor aferente acestui rol presupune lucrul în ture, după amiază şi în weekend, prin rotaţie.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...